تهویه مطبوع, لوازم خانگی, لوازم ساختماني

بهترین راهنمای خریدپکیج شوفاژ(دیواری،زمینی)

پکیج

بهترین راهنمای خریدپکیج شوفاژ(دیواری،زمینی)

پکیج یک نوع سیستم گرمایشی است که امروزه جایگزین موتور خانه‌ها در ساختمان ها و مکان های اداری شده، به طور کلی پکیج‌ها شوفاژ در دو نوع زمینی و دیواری تقسیم می شوند. اگر دوست دارید که بدانید چطوری یک پکیج شوفاژ دیواری و یا زمینی خریداری کنید و یا با مزایا و معایب پکیج ها آشنا بشید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پکیج شوفاژ چیست؟

در گذشته برای گرمایش خانه ها و محیط های اداری از شوفاژ و رادیاتور موتور خانه استفاده می شد. که برای موتورخانه یک محیط اضافه ای نیازبود، که در کنار این محیط اضافه خوب هزینه ها هم بالا می رفت اما امروزه برای استفاده از شوفاژ یا رادیاتور از پکیج استفاده می شود. پکیج یک سیستم گرمایشی است مانند آبگرم کن خانه و یا محل کار شما که هم وظیفه آبگرمکن و هم موتور خانه را انجام می‌دهد. با توجه به خانه های کوچک امروزی پکیج یک سیستم گرمایشی بسیار پر کاربرد و پرطرفداراست، که باعث حذف موتور خانه‌ها و همچنین آبگرمکن های بزرگ قدیمی در منزل شما می شود، از پکیج برای گرمایش به وسیله شوفاژ‌ها، فن کوئل‌ها، رادیاتورها، برای گرما از کف و به طور کلی سیستم های گرمایشی‌ که با آب گرم محیط را گرم می‌کنند استفاده می‌شود.

 

 سوال بعدی که مطرح می شود این است که سوخت پکیج شوفاژدیواری یا زمینی چیست؟

 پکیج ها برای سوخت مصرفی خودشان از گاز و برق استفاده می کنند. پکیج ها با اینکه از دو نوع انرژی گاز و برق استفاده می‌کند ولی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و هیتر ها کم مصرف تر هستند. دوستان منظورم از اینکه می‌گویم کم مصرف هستند، این است که نسبت به کاربردی که دارند کم مصرف هستند چون هم آب گرم مصرفی خانه و محل کار و اداره را تامین می‌کند و هم آب گرمی ‌که برای گرم کردن محیط به واسطه رادیاتور و شوفاژ مورد نیاز است را تامین می‌کنند.

انواع پکیج های شوفاژ

پکیج شوفاژ زمینی و پکیج شوفاژ دیواری

نحوه کارکرد پکیج های شوفاژ به این صورت هست که زمانی که آب گرم را باز می‌کنید آب از درون سنسور‌ها و لوله‌هایی که آب را گرم می‌کنند گذشته و آب گرم را به بیرون هدایت می کنند.

 • پکیج گازسوز دیواری و زمینی
 • پکیج گازوئیل سوز زمینی با قابلیت نصب در موتورخانه یا انباری 
 • پکیج دوگانه سوز زمینی با قابلیت نصب در موتور خانه یا انباری 
 • پکیج برقی دیواری و زمینی
 • پکیج های شوفاژ گازوئیل سوز و دوگانه سوز که عمدتا در ویلاها و ساختمان های یک طبقه مورداستفاده قرار می گیرد

راهنمای خرید پکیج شوفاژدیواری

 

پکیج شوفاژ زمینی چیست؟

 پکیج زمینی دارای یک مخزن است که به صورت همیشگی آب گرم درون آن وجود دارد و زمانی که آب آن خارج شود دوباره پر از آب گرم خواهد شد

پکیج شوفاژ دیواری چیست؟

پکیج شوفاژ دیواری در واقع یک موتورخانه جمع جور است که یکی از پرطرفدارترین‌ها است چرا که مکان کمتری را اشغال می‌کند. پکیج دیواری ظاهری شبیه به آبگرمکن دیواری دارد و زمانی که شما آب گرم را باز می‌کنید، سنسور‌های موجود درون آن آب را گرم می‌کنند. این نوع پکیج آب مصرفی شما برای حمام، دستشویی، ظرفشویی و  آب گرم مورد نیاز برای گرمای محیط به واسطه رادیاتور را تامین می‌کنند و با استفاده از دود کش دود حاصل از آن را به بیرون منتقل می‌کنند. پکیج شوفاژ دیواری عموما در تراس یا بالکن منازل نصب می شود. 

مزایا و معایب پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی 

مزایای پکیج های دیواری و زمینی

 1. کارکرد آرام و بی صدا
 2.  فضای کم برای اشغال کردن
 3. صرفه جویی بیشتر انرژی
 4. دسترسی آسان 
 5. شخصی سازی 
 6. کاهش هزینه های قیمت انرژی
 7. تعمیرات آسان
 8. بی نیازی از عایق کاری
 9. حفاظت از محیط زیست
 10. تامین آبگرم فوری و دایم
 11. هوشمند

معایب پکیج های دیواری و زمینی

 1. در متراژهای بالای ۳۰۰ متر از جمله تالارها، بیمارستان‌ها و کارخانه ها و کارگاه ها و محیط های اداری بزرگ کاربرد ندارد
 2. نسبت به موتورخانه‌ عمر کوتاه تری دارند و سریع تر خراب خواهند شد
 3.  درون واحد مسکونی شما فضایی را اشغال می‌کند

کاربردهای پکیج های شوفاژدیواری و زمینی

پکیج ها کاربردهای زیاد و متفاوتی دارند از جمله گرم کردن محیط منزل و همچنین تامین آب گرم مصرفی یک واحد مسکونی،گرم کردن محیط آپارتمان این گونه است که آب به واسطه پکیج گرم شده و به رادیاتور و شوفاژ‌ها منتقل می‌شود و گرمای ناشی از شوفاژ و رادیاتور‌ها باعث گرم شدن محیط خواهد شد.

کاربرد دیگر پکیج های شوفاژ این است که آب گرم مصرفی محیط شما را تامین می کنند و وظیفه آبگرمکن را انجام می‌دهد.

نکات مهم جهت انتخاب پکیج شوفاژدیواری و زمینی مناسب

دستگاه‌های زیادی برای تأمین آب گرم ساختمان تولید شده‌اند. موقع خرید انتخاب بین پکیج و شوفاژ و آبگرمکن اندکی دشوار است. خریداران نمی‌دانند کدام‌یک از این لوازم کارایی بهتری دارند و برای مکان موردنظرمناسب‌ترهستند.

تفاوت پکیج وآبگرمکن با شوفاژ چیست؟

چرا دربرخی خانه‌ها از آبگرمکن ایستاده استفاده می‌شود ولی در برخی منازل پکیج دیواری نصب است؟

پاسخ سؤالاتی از این قبیل می‌تواند راهنمای خوبی برای خریداران در انتخاب وسیله مناسب باشد. از لحاظ کارایی و بازدهی هم آبگرمکن و هم پکیج در حد استاندارد هستند. اما تفاوت اینجاست که هر فضایی، مناسب نصب یک دستگاه خاص است. برای تأمین آب گرم و انرژی یک مجتمع بزرگ ساختمانی، نصب موتورخانه شوفاژ ایده بدی نیست. اما در یک آپارتمان نقلی خرید پکیج دیواری امتیازات بیشتری دارد.

یکی از معیارهای خیلی مهم که پکیج مطابق آن انتخاب می‌شود متراژ محیط هست

برای انتخاب پکیج شوفاژ دیواری و زمین می‌توانید از دو نوع آنها انتخاب کنید نوع فن دار و نوع بدون فن که پکیج‌ های فن دار بهتر از بدون فن ها هستند به خاطر اینکه پکیج‌ های فن دار را میشه خارج از منزل یعنی درون حیاط، بالکن هم نصب کرد ولی بدون فن فقط قابلبت نصب درون منزل را دارد و به طور خلاصه پکیج‌ های فن دار مزایای بیشتری نسبت به بدون فن‌ ها دارند.

یکی دیگر از نکات انتخاب پکیج توجه به نوع مبدل پکیج است. پکیج‌ها در دو نوع دومبدله و یک مبدله در بازار به بازار به فروش می رسند که در نوع دو مبدله آن آب گرم مصرفی و آب برگشتی از رادیاتورها به صورت مجزا از هم گرم می‌شوند ولی در نوع یک مبدله زمانی که آب برگشتی در حال گرم شدن است نمی‌تواند آب مصرفی محیط را تامین کند.

بهترین راهنمای خریدپکیج شوفاژ(دیواری،زمینی)

نحوه نصب پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی

 • برای نصب پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی باید بدانید که نصب پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی به این صورت است که قبل از نصب باید مکان نصب موردنظر را پیدا کنید که نباید در بالای اجاق گاز، سماور و غیره قرار گیرد.
 • بعد از انتخاب مکان مناسب باید لوله کشی را انجام دهید که معمولا این کار را بهتر است به متخصصین نصب پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی بسپارید.
 • سپس سینی نصب را روی دیوار قرار داده و آن را علامت می‌زنید و با استفاده از دریل دیوار را سوراخ می‌کنید و سینی یا صفحه نصب را روی دیوار با استفاده از رول پلاک و پیچ و مهره می‌بندید.
 • در مرحله بعدی پکیج را در جای مناسب خود روی صفحه نصب قرار می‌دهید و شیر آب گرم و سرد و ورودی و خروجی را مطابق دفترچه به لوله کشی وصل می‌کنید.
 • پس از اینکه مطمئن شدید به صورت درست نصب پکیج را انجام داده اید می‌توانید پکیج را به صورت امتحانی روشن کنید.
 • این روش نصب برای پکیج های شوفاژ دیواری است.

نحوه تعمیر پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی

تعمیر پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی با توجه به علت خرابی آن انجام می‌شود.

یکی از علت‌های سرد و گرم کردن آب پکیج جرم گرفتن لوله‌ها است که اجازه ورود آب را به درستی نمی‌دهد و باعث بروز اختلال در عملکرد پکیج می‌شود.
راه حل رفع آن این است که با استفاده از مواد شوینده جرم گیر لوله‌ها را شستشو دهید و پس از آن با آب تمیز بشوید و دوباره لوله کشی را ببندید.
در برخی موارد علت آن فشار کم آب است که نیاز به تعمیر ندارد.
پس برای تعمیر بهتر است ابتدا علت را جویا شوید و سپس اقدام به تعمیر کنید که در برخی موارد اصلا نیاز به تعمیر نمی‌باشد.

 

قسمتهای اصلی تشکیل دهنده پکیج شوفاژدیواری

نحوه سرویس پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی

پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی هم مانند سایر دستگاه‌ها و وسایل دیگر نیاز به سرویس دارند تا بتواند عملکرد بهتر و مناسب تری داشته باشد.
سرویس پکیج باید هر ساله انجام شود البته در مناطقی که آب آن جا دارای املاح معدنی بیشتر است باید هر شش ماه یک بار انجام شود.
نحوه سرویس پکیج اینگونه است که باید لوله‌های آب بررسی شوند و در صورتی که رسوب گرفته باشند با مواد شوینده قوی و یا اسید شسته شوند و پس از آن با آب به صورت تمیز شستشو داده شوند.
پس از اینکه سرویس لوله‌های آب را انجام دادید باید دود کش را بررسی کنید که تکان نخورده باشد و گاز را به داخل محیط پس دهد و یا اینکه شی خارجی آن را مسدود کرده باشد.
پس از اینکه سرویس این دو را انجام دادید اتصال گاز به پکیج را بررسی کنید و آن را محکم کنید.
وقتی تمام این کار‌ها را انجام دادید و از اتصالات آن‌ها مطمئن شدید می‌توانید پکیج خود را روشن کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

تفاوت پکیج با آبگرمکن و شوفاژ در چیست؟

اگر خواسته باشیم راحت بگیم کارایی این دستگاه ها با هم متفاوت است. به طور کلی پکیج ها با شوفاژ و آبگرمکن هر کدام برای مصارف مختلفی به کار می روند موقع خرید باید دید که چه کاری می خواهید از این ها و با توجه به کاربرد خودتان آن را خرید کنید

به عنوان مثال: نوع اول پکیج ها هستند، پکیج دستگاهی کوچک برای تامین آب گرم منازل و تامین گرمایش ساختمان است. این دستگاه پر کاربرد توانایی گرم کردن آب ورودی را دارد. آب شهری از طریق لوله کشی وارد مخزن پکیج شده و توسط سیستم گرمایشی دستگاه، آب به دمای مورد نظر می رسد. سپس آب گرم از درون لوله های خروجی عبور کرده و برای مصارف خانوار به بیرون هدایت می شود. آب گرم خروجی از دستگاه پکیج برای مصرف آب حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن لوله کشی های پکیج تا رادیاتورهای شوفاژ ادامه دارد و در فصول سرد سال می توان گرمایش منزل را نیز از طریق پکیج تامین کرد. در واقع پکیج در تامین آب گرم شستشو و حمام و همچنین گرم کردن خانه به کار می آید

نوع دوم آبگرمکن ها در دو نوع دیواری و زمینی تولید می شوند. آب گرم کن ها پرکاربردترین نوع هستند در این سه مدل معرفی، برای تامین آب گرم حمام و سرویس بهداشتی و تامین آب گرم برای شستشو در آشپزخانه عالی هستند. آب شهری وارد دستگاه شده و پس از گرم شدن در لوله کشی آب گرم منازل وارد می شود.

تفاوت پکیج و آبگرمکن و شوفاژ چیست؟

آبگرمکن ها تنها برای تامین آب گرم حمام و شستشو مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع پکیج دیواری و زمینی علاوه بر تامین آب گرم، برای تامین سوخت شوفاژ هم به اندازه نیاز آب گرم تولید می کنند.

پکیج های زمینی گنجایش آب بیشتری دارند و دارای یک تانک بزرگ تر هستند. این دستگاه ها برای تامین آب گرم یک ساختمان بزرگ کارایی مناسب تری دارند. برای آپارتمان ها و واحدهای متوسط، پیکج دیواری بهترین گزینه هست و می تواند به صورت جداگانه برای آب گرم شستشو و گرمایش شوفاژ، تولید گرمای مناسب داشته باشد.

شوفاژ برای تامین گرمایش ساختمان به کار می رود.منبع آب گرم رادیاتورهای شوفاژ از دو طریق تامین می شود. در ساختمان های قدیمی و ساختمان هایی که تعداد واحدهای بسیار زیادتری دارند. موتورخانه شوفاژ نصب می شود. شوفاژ خانه یا موتورخانه مکانی با لوله کشی های متعدد و با خروجی های مجزا برای هر واحد است. آب گرم شوفاژ با لوله کشی از موتورخانه به رادیاتورهای ساختمان وارد می شود. هر واحد به طور مجزا دارای لوله کشی شوفاژ است.

 

تفاوت پکیج و آبگرمکن و شوفاژ از لحاظ ابعاد

معمولا آبگرمکن های زمینی برای فضاهای بزرگ تر و مصارف بیشتر مورد استفاده دارند. اندازه آبگرمکن در مقایسه با پکیج همیشه بزرگ تر است. اندازه پکیج دیواری در مقایسه با سایر لوازم با کارکرد مشابه، خیلی کوچک تر است. تقریبا هر دستگاه پکیج به اندازه یک کابینت دیواری، فضای عمودی را اشغال می کند. حتی در یک آشپزخانه کوچک هم می توان از پکیج دیواری استفاده کرد.

در مقایسه بین پکیج و شوفاژ، پکیج زمینی بهتر است. این دستگاه همه کارهای یک موتورخانه را یکجا ارائه می دهد. در واقع پکیج زمینی هم آب گرم مصرفی سرویس بهداشتی و حمام را تامین می کند و هم برای مصارف سوخت ساختمان کاربرد دارد. سیستم موتورخانه هم دقیقا همین کار را انجام می دهد.

 

تفاوت در قیمت نصب و نگهداری پکیج و آبگرمکن و تجهیزات شوفاژخانه

از لحاظ قیمت نیز تفاوت های زیادی وجود دارد اما پکیج ها از آبگرمکن ها کمی گرانتر هستند ولی نسبت به تجهیزات شوفاژ خانه، خرید پکیج همیشه مقرون به صرفه است. در موتورخانه شوفاژ تجهیزات زیادی نصب شده که در مجموع هزینه بالاتری دارد. از لحاظ هزینه های نگهداری و تعمیرات نیز همیشه، موتورخانه خرج بیشتری روی دست تان می گذارد. نصب پکیج قیمت ثابتی دارد ولی برای تعیین قیمت تعمیرات باید دستگاه عیب یابی شود. قیمت نصب و تعمیر پکیج خیلی کمتر از هزینه ای است که برای راه اندازی تجهیزات موتورخانه می پردازید. بسیاری از هزینه های جانبی نظیر لوله کشی ها و شیرهای تنظیم و غیره در پکیج های داخل خانه حذف می شود. با توجه به کوچک بودن دستگاه، هزینه تعمیرات پکیج نیز به طور قابل توجهی کمتر از موتورخانه و شوفاژ است. قیمت نصب و تعمیر آبگرمکن نیز با توجه به میزان آسیب، نوسان دارد. اگر فضای کافی در اختیار دارید و میزان مصرف آب گرم خانوار هم زیاد است چاره ای جز نصب یک دستگاه آبگرمکن ایستاده با ابعاد بزرگ تر نیست. مخزن این دستگاه ها گنجایش بیشتری از پکیج دارند و برای مکان های بزرگ با مصرف بالاتر، مناسب هستند. قیمت نصب و تعمیر آبگرمکن در مقایسه با هزینه های جانبی نگهداری از شوفاژخانه، کمتر است.

بهترین محل نصب رادیاتور

بهترین محل نصب رادیاتور در زیر پنجره یا کنار دیوارهای خارجی است. دلیلش این است که توسط رادیاتور شوفاژ در فصل زمستان دائما گرما به اتاق افزوده می شود. ولی دمای اتاق بالا نمی رود و این دما ثابت می ماند. چون بخش بیشتری از گرمای تولید شده تلف می شود.

یکی تلفات حرارتی ناشی از جداره ها از قبیل سقف – کف و دیوار و پنجره و دیگری تلفات حرارتی ناشی از نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره می باشد. به عبارت دیگر چه بخواهیم و نخواهیم این تلفات حرارتی صورت می گیرد. ما فقط میتوانیم میزان آن را کاهش دهیم ولی نمیتوانیم آن را به طور کامل حذف نماییم. پس بهتر است رادیاتور را در زیر پنجره نصب کنیم تا مقداری از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره وجدارها شود. و بخشی که باقی می ماند اتاق را گرم کرده و دمای ان را در حدی مناسب نگه دارد. و بتوانیم در نزدیکی پنجره از اتاق استفاده نماییم. اگر رایاتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود. به دلیل سردی محیط اطراف پنجره استفاده از آن محیط خالی از اشکال نمی باشد.

بهترین مارک های پکیج دیواری در ایران 

بهترین راهنمای خریدپکیج شوفاژ(دیواری،زمینی)

پکیج دیواری ایران رادیاتور

پکیج دیواری بوتان

پکیج دیواری ایمرگاس ایتالیا 

پکیج دیواری لورچ

پکیج دیواری بوش

پکیج دیواری آریستون

 

دانلود کتابچه نصب و راه اندازی پکیج گرمایشی

دفترچه راهنما، نصب و سرویس پکیج های شوفاژ دیواری فرولی

راهنمای  پکیج شوفاژ دیواری اماتیس مدل ویکتوریا

دفترچه راهنمای پکیج بوش

راهنمای نصب و تعمیر و کد خطای پکیج لورچ

دفترچه راهنمای نصب و راه اندازی و سرویس پکیج یونیکال ایتالیا مدل IDEA

کد خطای جیبی پکیج بوتان مدل روما Roma و اپتیما Optima

کد خطای پکیج بایماک

دانلود کتابچه آموزش پکیج ورنا 

 

 

لینک کوتاه:  https://b2n.ir/keyhanco

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *