تهویه مطبوع, داکت اسپلیت, فن کویل

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

برخی افراد تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت را نمی‌دانند و در هنگام خرید با مشکل و سردرگمی مواجه میشوند، اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید این مقاله را مطالعه نمایید تا به خوبی متوجه تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت شوید. در ابتدا به توضیح در مورد داکت اسپلیت می‌پردازیم، سپس طرز کار فن کویل و انواع آن را نیز توضیح خواهیم داد، و درآخر مقایسه تفاوت میان این دو را بررسی خواهیم کرد.

 

داکت اسپلیت

نام دیگر داکت اسپلیت، اسپلیت کانالی است ،که یکی از متداول ترین سیستم‌های سرمایش و گرمایش به شمار میرود. داکت اسپلیت  از ۲ بخش یونیت داخلی(هواساز) و یونیت خارجی(کندانسور) تشکیل میشودکه این ۲ بخش به وسیله ۲ لوله مسی به یکدیگر متصل میشوند و هوای سرد یا گرم مورد نیاز را توسط کانال‌های اجرا شده در هراتاق‌ یا سالن هر واحد آپارتمانی (در داخل سقف کاذب) توزیع  می‌نمایند. داکت اسپلیت‌ها معمولا به جای چند اسپلیت در یک واحد استفاده میشوند، بدین صورت که یک کندانسور در بیرون آپارتمان نصب میشودو از طریق کانال ها به اتاق های یک واحد هوادهی می‌کند.  به عبارتی سیستم داکت اسپلیت دیگر نیاز به سیستم‌هایی مانند چیلر، برج خنک کننده، موتورخانه مرکزی، رادیاتورها و لوله کشی های مربوطه ندارد. داکت اسپلیت ها معمولاً در دو مدل تولید می‌شوند، داکت اسپلیت معمولی گرید B  و داکت اسپلیت اینورتر (کم مصرف) گرید A.

در داکت اسپلیت از هوای برگشتی از داخل اتاق استفاده می شود که این امر باعث بهبود راندمان و کاهش مصرف انرژی میشود.

ظرفیت داکت اسپلیت ها از اسپلیت های خانگی معمولی بسیار بیشتر است و برای تهویه هوای فضای بزرگتری استفاده میشود.

داکت اسپلیت ها در دو نوع مکنده و دمنده تولید می شود که نوع مکنده آن بازدهی بالاتر و قیمت بالاتری نیز دارد.

 

محاسبه تقریبی ظرفیت داکت اسپلیت

با در نظر داشتن پارامترهایی چون متراژ، مساحت محیط و  میزان درصد رطوبت موقعیت جغرافیایی، می‌توانیم داکت اسپلیت درظرفیت مناسب را انتخاب نماییم. به طور مثال؛ اگر ضریب هوای تهران ۴۰۰ و متراژ محیط مسکونی مد نظر ۱۰۰ مترمربع باشد، با ضرب این اعداد ظرفیت داکت اسپلیت مناسب ۴۰۰۰۰=۴۰۰*۱۰۰ به دست می آید.

جدول زیر نسبت تقریبی ظرفیت داکت اسپلیت نسبت به متراژ محیط در دمای معتدل را نشان میدهد.

نکته مهم: قبل از خرید داکت اسپیلت  ، علاوه بر توجه به ظرفیت و حجم هوادهی کافی داکت اسپلیت انتخابی برای متراژ فضای مورد نظر، باید به پارامترهای مهم دیگر مانند، نوع برق تک فاز و سه فاز مورد نیاز دستگاه، امکان تامین برق در واحد مورد نظر و همچنین ابعاد فیزیکی مخصوصاً ارتفاع پنل داخلی داکت اسپلیت و جهت امکان قرارگیری در بالای سقف کاذب واحد موردنظر توجه داشته باشید.

 

 

معایب داکت اسپلیت ها چیست؟

یکی ازمعایب داکت اسپلیت سر و صدای آن است که به دلیل قدرت الکتروموتورهای داکت اسپلیت است و از آنجا که در سقف کاذب نصب می شود که همین امر باعث ایجاد سر و صدا و از بین بردن آسایش ساکنان میشود.لذا هنگام انتخاب برند داکت اسپلیت باید به میزان صدای یونیت داخلی و یونیت خارجی بر اساس واحد دسی بل توجه نمایید.

 

فن کویل

فن کویل  در واقع یک وسیله انتقال دماست که عمل سرمایش و گرمایش را با استفاده از آب انجام میدهد و اجزای اصلی تشکیل دهنده آن شامل کویل ، موتور  و فن دمنده هوا می‌باشد. فن کویل‌ها در انواع مختلفی از لحاظ محل نصب، شکل ظاهری و نوع کاربری وجود دارند که در مدل‌های سقفی، دیواری، زمینی، کاستی سقفی و کانالی تولید میشوند. فن کویل‌های ساده عموماً به صورت تک کویل یا دو لوله‌ای تولید می‌شوند و این قابلیت را ندارند تا به طور همزمان از حالت سرمایش به گرمایش تغییر کنند مگر اینکه شیرهای برقی چهار راهه روی آن نصب گردد.

نحوه عملکرد فن کویل

روش کار فن کویل بدین صورت است که با عبور هوا از میان کویل مسی که در زمستان حاوی آب گرم و در تابستان حاوی آب سرد بوده ، هوای گرم و هوای خنک را در فصل‌های مختلف سال تامین می‌کند.

کیهان کو بهترین قیمت ها و برند های تجهیزات تاسیسات ساختمان

انواع فن کویل

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی در ظرفیت هوادهی ۲۰۰ الی ۱۲۰۰ فوت مکعب در دقیقه (CFM) تولید و عرضه می شود و هوای خنک یا گرم را به صورت بالازن یا روبروزن منتشر می‌نمایند.

فن کویل سقفی

فن کویل‌های سقفی در بالای سقف کاذب (در ورودی هر اتاق) نصب می‌شود این نوع فن کویل نیز در مدل‌های بدون کابین و کابین دار ارائه شده است و دارای ظرفیت هوادهی ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ فوت مکعب در دقیقه (CFM) موجودمی باشد.

فن کویل کاستی

نوع دیگر فن کویل‌ کاستی میباشدکه نوعی از فن کویل‌ سقفی است، کویل این دستگاه درون سقف کاذب نصب شده و تنها شبکه آن بر روی سقف مشخص است، کنترل دما و سرعت دور آن‌ علاوه بر ترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز قابل انجام است. فن کویل کاستی سقفی به صورت یک طرفه یا چهار طرفه هوادهی میکند و از نظر لوله‌های متصل نیز دارای انواع دو لوله‌ای و چهار لوله‌ای هستند.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری نیز ظاهری مشابه اسپلیت‌های کولر گازی دارد و روی دیوار نصب می‌شود.

 

فن کویل کانالی

این دستگاه مناسب برای توزیع یکنواخت هوا در محل زندگی است.که در دو مدل ایستاده و افقی برای فضاهای بزرگ تولید می‌شوند و دارای ظرفیت های ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه (CFM)موجود است و به صورت توکار ، روکار و کانال دیواری روکار هستند. در مورد سیستم هوادهی نیز حالت روبرو زن و بالازن وجود دارند.

فن کویل کانالی پر فشار

این دستگاه ها بسیار قدرتمند بوده و سر و صدای زیادی ایجاد می کنند که برای ساختمان های مسکونی مناسب نیستند. حجم هوادهی بالاتری دارند ، و قدرت پرتاب آنها نیز بیشتر از فن کویل های خانگی میباشد.

این نوع فن کویل بیشتر در فروشگاه ها و مکان هایی که نیاز به تولید حجم بالایی از هوای گرم یا سرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

محاسبه تقریبی ظرفیت فن کویل

برآورد ظرفیت فن کویل مورد نیاز در جدول ذیل به صورت تقریبی بر اساس شرایط دمای طرح داخل و در دور حد اکثر فن در نظر گرفته شده است و در دور متوسط ضریب تصحیح حجم هوادهی فن کویل ها نسبت به دور تند حدود ۰.۸ و در مورد قدرت سرمایش و گرمایش تقریباً حدود ۰.۸۵ است. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت کیهان کو نیز تماس حاصل فرمائید.
در جدول زیر برآورد تقریبی ظرفیت فن کویل مورد نیاز برای شرایط آب و هوایی تهران (معتدل)محاسبه گردیده است.

 

تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل چیست؟

­­مهم ترین فرق داکت اسپلیت و فن کویل در این است که داکت اسپلیت از گاز برای تولید گرما و سرما استفاده می کند اما فن کویل برای این کار از آب استفاده می کند.

داکت اسپلیت و فن کویل از این لحاظ که هر دو از داکت و کانال برای خنک کردن یا گرم کردن هوا استفاده می کنند مشابه هم هستند. از لحاظ مرکزی بودن سیستم یونیت اصلی نیز این دو دستگاه با هم متفاوت هستند: در فن کویل برای خنک کردن آبی که در کویل های فن کویل جریان دارد از چیلر استفاده می شود. ابتدا چیلر آب را سرد می کند آب سرد از طریق یک پمپ وارد کویل ها شده و باعث سرد شدن کویل ها می شود.با دمیدن هوا روی کویل های مسی سرد شده هوای خنک تولید و از طریق فن وارد کانال های هوایی اتاق ها می شود.

اما در داکت اسپلیت سیستم سرمایش از کندانسور استفاده می کند که با سیستم فن کویل متفاوت است.

یکی دیگر از تفاوت هایی که بین داکت اسپلیت و فن کویل ها وجود دارد این است که مدل های ظاهری مختلف فن کویل وجود دارد ولی داکت اسپلیت در حال حاضر تنها با یک مدل در بازار وجود دارد.

کانال کشی برای داکت اسپلیت بسیار فرایند حساسی است؛ برای اینکه روی راندمان دستگاه تاثیر بالایی خواهد گذاشت اما برای فن کویل این حساسیت. وجود ندارد.

تفاوت دیگر بین فن کویل و داکت اسپلیت ظرفیت این دو است: فن کویل نهایتا تا ۱۲۰۰ cfm است که این مقدار متراژی معادل ۸۰ متر مربع را پاسخ گو است و برای متراژهای بالاتر باید از چند پنل داخلی فن کویل استفاده گردد.

این در حالی است که برخی داکت اسپلیت ها دارای ظرفیت ۶۰ هزار BTU نیز هستند که متراژهای بزرگ را می تواند سرد و گرم کند.

برای خرید و اطلاع از قیمت انواع داکت اسپلیت ها و فن کویل ها می توانید به فروشگاه کیهان کو  مراجعه نمایید.

در نهایت می توان نتیجه گیری کرد که:

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت چیست؟

فن کویل با آب کار می کند و داکت اسپلیت با گاز. فن کویل دارای انواع زمینی، سقفی، کانالی، دیواری است اما داکت یک حالت دارد.

فن کویل بهتر است یا داکت اسپلیت؟

فن کویل از آنجا که انواع مختلفی دارد راحت تر می تواند با کاربری مورد نیاز شما سازگار باشد و در بعضی مدل های آن نیازی به هزنیه های کانال کشی نیست.

تهویه کدام یک بهتر است؟

تهویه داکت اسپلیت بهتر از فن کویل است زیرا که هوای داخلی ساختمان را مکش کرده و تعویض می نماید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *