تهویه مطبوع

تفاوت کولرگازی اینورتربا کولرگازی معمولی

تفاوت کولر گازي اينورتر با كولر گازي معمولي

تفاوت کولرگازی اینورتربا کولرگازی معمولی

کولر گازی معمولی

کولر گازی های غیر اینورتر یا دور ثابت با یک مقدار ثابت قدرت و سرعت ثابت کار می کنند. این به این معنی است که هر زمان دمای اتاق به حد مطلوب می رسد کمپرسور باید کاملا متوقف شود و دوباره شروع به کار کند.

در این نوع ترتیب، کمپرسور خاموش یا روشن است. هنگامی که روشن است ، در ظرفیت کامل مصرف برق است. هنگامی که ترموستات به تنظیم درجه حرارت مورد نیاز می رسد، کمپرسور متوقف می شود و فن همچنان کار می کند. هنگامی که ترموستات احساس می کند که دمای اتاق تغییر می کند، کمپرسور دوباره شروع می شود.

کولر گازی اینورتر

کولرگازی اینورتر 

این تکنولوژی در ژاپن توسعه یافته و در حال حاضر به طور جهانی برای کولر گازی ها و یخچال و فریزر به طور یکسان استفاده می شود. در کولر گازی های اینورتر کمپرسور دائما روشن است و فقط سرعت کمپرسور تغییر می کند تا اطمینان حاصل شود که عملیات کارآمد و دقیق خنک سازی یا گرمایش به اندازه مورد نیاز باشد.

فن آوری اینورتر مانند یک شتاب دهنده در ماشین عمل می کند. وقتی کمپرسور نیاز به قدرت بیشتری دارد، قدرت بیشتری و هنگامی که نیاز به قدرت کمتری دارد قدرت کمتری فراهم می کند. در این نوع تنظیم، کمپرسور همیشه روشن است، اما با توجه به دمای هوا تنظیم می شود.

نحوه کارکرد کولرگازی معمولی و معایب آن:

کولرگازی معمولی پس از روشن شدن آمپر برق بالایی می کشد و سپس با حداکثر توان برودتی شروع به کار کرده و پس از مدتی دما هوای محیط را به حد مطلوب می رساند و خاموش می شود.

در  عملکرد نحوه کارکرد کولرگازی معمولی دو نکته و جود دارد:

خاموش و روشن شدن مکرر باعث نوسانات متناوب برق و افزایش استهلاک کمپرسور می شود.

برای کنترل و بهبود زمان روشن و خاموش شدن باید بین دمای روشن شدن و خاموش شدن دستگاه یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچکترین تغییر دما روشن یا خاموش نشود این اختلاف دما ۱ الی ۳ درجه می باشد. در نتیجه دما محیط تحت پوشش کولر گازی معمولی همیشه دما متغیر داشته و دمای هوا دائما در حال افزایش و یا کاهش می باشد.

همان طور که قبلا بیان شد تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی در سیستم الکتریکی آنها می باشد و سیکل مکانیکی و اجزا دیگر آنها تقریبا با هم یکی هستند و فقط در کولر گازی اینورتر یک یا دو قطعه ارتقا پیدا کرده است.

کولر های گازی مجهز به اینورتر که به آن کولر گازی کم مصرف یا کولر گازی اینوتر نیز میگویند در حقیقت همان کولر گازی معمولی با سیستم الکتریکی متفاوت می باشد.

مزایا و معایب کولر گازی معمولی

مزایا:

· قیمت خریداری مناسب تر نسبت به کولر‌های گازی اینورتر

· کاربردی شبیه به اینورتر دارد با اینکه هزینه کمتری دارد

 

معایب:

· برق مصرفی بیشتر

· سر و صدای بیشتر نسبت به اینورتر

· استفاده از گاز R22

· طول عمر کمتر

· کارایی کند تر

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولرگازی اینورتربا کولرگازی معمولی در چند نکته مهم است که می‌خواهیم شما را با آن‌ها آشنا کنیم.
البته باید بدانید که کولر گازی اینورتر همان کولر گازی معمولی است با این تفاوت که ویژگی‌های بیشتری دارد که باعث بهتر شدن کولر گازی می‌شود و در این جا به پاسخ این سوالتان خواهید رسید که کولر گازی اینورتر بهتر است یا معمولی.

برق مصرفی:
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در این است که با توجه به تکنولوژی پیشرفته کولر گازی اینورتر حدودا یک دهم مصرف برق را کاهش می‌دهد با استفاده از کولر گازی اینورتر می‌توانید صرفه جویی چشمگیری در هزینه برق مصرفی داشته باشید.

گرمایش و سرمایش:
یکی از مهم ترین تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در این است که سیستم‌های اینورتر سریع تر محیط را به دمای مورد نظر آن‌ها می‌رسانند.
دلیل اینکه کولر گازی اینورتر سریع تر محیط را خنک می‌کند این است که این سیستم‌ها زمانی که شروع به کار کردن می‌کند با سرعت بالایی شروع کرده و زمانی که به دمای مورد نظر رسیده سرعتش کم می‌شود ولی کولر‌های گازی معمولی با یک سرعت شروع به کار می‌کند و همانگونه ادامه می‌دهد تا زمانی که خودتان بخواهید آن را خاموش کنید.

آلودگی صوتی:
از دیگر تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی این است که کولر گازی اینورتر به این دلیل که در زمان رسیدن دما به میزان مورد نظر به صورت کلی خاموش نمی‌شود بلکه به آرامی‌کار می‌کند و زمانی که دما تغییر می‌کند دوباره به صورت پر سرعت شروع به کار می‌کند ولی کولر گازی معمولی خاموش و شده و دوباره روشن می‌شود و همین استارت زدن به صورت متوالی سر و صدا تولید می‌کند و یکی از امور مهم در تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی می‌شود.

طول عمر:
یکی دیگر از تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی طول عمر آن‌ها است.
کولرهای گازی اینورتر به دلیل اینکه با سرعت بالایی محیط را به دمای مد نظر شما می‌رساند پس کمتر هم کار می‌کند.
در این قسمت هم اگر بخواهیم به سوال کولر گازی اینورتر بهتر است یا معمولی پاسخ دهیم به این پاسخ خواهیم رسید که کولر گازی اینورتر بهتر است.

هزینه خرید:
یکی از تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی این است که هزینه خرید کولر گازی اینورتر از معمولی بیشتر است چرا که مزایای کولر گازی اینورتر از معمولی بیشتر است.
اگر شما نگران هزینه خرید کولر اینورتر هستید باید بدانید که با پرداخت چند ماه از هزینه برق این هزینه جبران خواهد شد.

تفاوت کولرگازی اینورتربا کولرگازی معمولی

در یک جمع بندی تفاوت کولرهای گازی معمولی و اینورتر به این شرح است:

۱. کولرگازی اینورتر در مقایسه با کولرگازی معمولی مصرف برق بسیار کمتری دارد.
۲. کولر اینورتر دارای موتوری متغیر است. یعنی سرعت کولرگازی ثابت نیست و تغییر می‌کند.
۳. لرزش و صدای تولید شده در کولرگازی اینورتر نسبت به کولرگازی معمولی خیلی ناچیز است.
۴. کولرگازی‌ اینورتر دارای استهلاک کمتری نسبت به کولرگازی معمولی بوده و در نتیجه طول عمر بیشتری دارند.
۵. تکنولوژی پیشرفته در کولر اینورتر سبب سبب کاهش مصرف انرژی با روش تولید گرما و سرمای سریع تر می شود.
۶. کولرگازی اینورتر برعکس کولرگازی معمولی خازن و سیم پیچ استارت در ساختار خود ندارد و به جای آن از سیم پیچ ستاره بهره می برد.

یک فکر در مورد “تفاوت کولرگازی اینورتربا کولرگازی معمولی

 1. آرزو علی نژاد گفت:

  این مطلب بسیار کاربردی و عالی بود ، سپاس گذارم

 2. اناهیتا گفت:

  یک سوالی که دارم این هست که ایا سایت شما نصب را رایگان انجام میده یا هزینه می گیرد؟

  1. جواد میرزایی گفت:

   درصورت خرید از ما نصب برای شما به صورت رایگان انجام می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.