تهویه مطبوع, چیلر, لوازم ساختماني

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

سیستم تهویه داکت اسپلیت در حال حاضر باتوجه به نیاز مردم و سازمانها  توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید می شود و در بازار به فروش می رسد. در حال حاضر برندهای مختلفی در زمینه تولید داکت اسپلیت فعالیت دارند که این تنوع باعث سردرگمی و دشواری انتخاب مصرف کنندگان می شود.

علی رغم آنکه اساس کار این دسته از سیستم های تهویه مطبوع به صورت کلی مشابه هم هستند اما کیفیت و بازدهی همه مدل ها در یک سطح نیست و این عوامل باعث می شود که مشتریان دغدغه انتخاب درست را داشته باشند. سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت از عوامل مهم به هنگام خرید آن است و در این زمینه بعضی از برندها از قدمت زیادی برخوردار اند و به واسطه همین عامل در لیست پرفروش ها هستند. برندهای قدیمی احتمالا برای خیلی ها شناخته شده اند ولی در کنار آن ها برندهایی هستند که با وجود قدمت کمتر قادر بوده اند در مدت زمان کوتاهی، به وسیله کیفیت بالا محصولات خود، در این زمینه خوش بدرخشند. در کنار برند عواملی دیگری هستند که به هنگام خرید داکت اسپلیت اهمیت دارند که در میان آن ها می توان به گارانتی و خدمات پس از فروش آن و قیمت داکت اسپلیت اشاره داشت. همچنین وجود قطعات مصرفی آن در بازار، میزان به روز بودن و بهره گیری از تکنولوژی ها و استانداردهای روز و خدمات دهی مراکز عرضه کننده آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

داکت اسپلیت ال جی از برندهای مطرح در بازار ایران است که شرایط یک برند خوب را دارد. علاوه بر آن برندهای لنزور و جی پلاس و میدیا نیز به عنوان برندهای پرفروش اند. تمامی این مارک ها همراه با گارانتی اصلی در شرکت الماس سناباد مشهد به منظور خریدی بهینه و مقرون به صرفه همچنین امکان ارسال به سراسر کشور با بهترین قیمت عرضه می گردد.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که هم می تواند هوای محیط را خنک کند و هم دمای آن را افزایش دهد. بنابراین می توان از آن در فصول گرم و سرد سال استفاده کرد. از آنجایی که این سیستم قابلیت تولید سرما و گرما را دارد و در سقف های کاذب نیز می توان آن را قرار داد، از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و در ساختمان های با کاربری های مختلف رایج شده است.

داکت اسپلیت ها مشابه اسپلیت های معمولی یا همان کولرهای گازی ها هستند، با این تفاوت که به جای اواپراتور یا پانلی که روی دیوار نصب می شود و سطحی است، یک یونیت داخلی توکار برای تجهیزات در نظر گرفته شده است و در نهایت فقط یک دریچه از داخل اتاق در نظر گرفته شده است.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که هم می تواند هوای محیط را خنک کند و هم دمای آن را افزایش دهد. بنابراین می توان از آن در فصول گرم و سرد سال استفاده کرد. این سیستم به کانال تقسیم نیز معروف است.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت ساختار پیچیده ای ندارد و از دو قسمت کندانسور و تهویه مطبوع تشکیل شده است. تهویه مطبوع واحد داخلی داکت اسپلیت را تشکیل می دهد. داخل این قسمت داکت اسپلیت سینی تخلیه، دینام، پروانه و گاهی اواپراتور وجود دارد. وظیفه کولر گازی در اینجا تامین باد، تولید باد سرد یا گرم (هر کدام مانند کویل یا اواپراتور)، رطوبت زدایی هوا و غیره است. قسمت داخلی معمولاً در داخل سقف نصب می شود. داکت ها می توانند پنل سقفی را به سایر قسمت های ساختمان که اتاق ها و قسمت های تبادل هوا هستند، متصل کنند.

بخش کندانسور واحد بیرونی آن است و معمولاً از دینام، فن، موتور و سایر تجهیزات ساخته می شود. قسمت اصلی کار تنظیم دما به وسیله کمپرسور انجام می شود. 

چرخه سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

سیکل خنک کننده به این صورت است که در قسمت کندانسور، گاز مبرد خنک شده و به سمت شیر ​​انبساط هدایت می شود. از طریق لوله های مسی سپس برای جذب گرمای محیط آماده شده و به دستگاه تهویه مطبوع منتقل می شود. در یک تهویه مطبوع داخلی یا واحد، گرمای هوا توسط یک مبرد گاز گرفته شده و محیط خنک می شود. این هوای خنک توسط فناوری داخل یونیت داخلی به کانال های انشعاب که مسیر حرکت هوا هستند منتقل می شود. این کانال ها وظیفه ارسال هوای خنک را از طریق دریچه ها به فضای اتاق مورد نظر دارند.

عملکرد خنک کننده داکت اسپلیت مانند اسپلیت یا کولر گازی است اما اثر گرمایشی آن به روش دیگری انجام می شود. به این ترتیب که مبرد گازی این بار در کندانسور گرم می شود و مانند سیکل قبلی از طریق لوله های مسی به یونیت داخلی و کویل های موجود در آن هدایت می شود و هوای وارد شده به یونیت داخلی را از محیط اتاق گرم می کند. این هوا که قبلاً پردازش شده و دما افزایش یافته است از طریق کانال و فن به اتاق باز می گردد.

شکل دیگری از چرخه داکت اسپلیت مانند کویل آب گرم است. به این ترتیب آب گرم از پکیج و موتورخانه وارد یونیت داخلی می شود، هوای یونیت داخلی در تماس با این کویل گرم باعث افزایش دما شده و سپس از طریق کانال و شیر وارد اتاق می شود.

انواع داکت اسپلیت از نظر مصرف انرژی کدامند؟

دو نوع داکت اسپلیت وجود دارد:

نوع معمولی یا مصرف انرژی با درجه B

داکت اسپلیت اینورتر یا برق مصرفی با گرید A

در نوع A از کمپرسورهای دور متغیر استفاده می شود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. در این شکل از کمپرسورها با کاهش دما سرعت کمپرسور به صورت خودکار کاهش می یابد و با افزایش آن سرعت کمپرسور افزایش می یابد. در واقع کمپرسور اینورتر را کمپرسور تا حدودی هوشمند هست و متناسب با ظرفیت و نیاز کاربر و دمای مورد نظر او کار خواهد کرد. در مقابل، کمپرسورهای معمولی نوع B بدون در نظر گرفتن نیاز یا ظرفیت، به هر حال با سرعت ثابت کار می کنند. نتیجه افزایش مصرف برق است.

داکت اسپلیت چیست؟داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

سیستم‌های تهویه مطبوع بدون کانال (که به‌عنوان مینی اسپلیت نیز شناخته می‌شوند) با تعریف ساده، واحدهای اتاق را به یک کمپرسور در فضای باز متصل می‌کنند. هوای گرم از اتاق می دمد و توسط سیم پیچ ها جذب می شود. از آنجا، مبرد تمام گرمای داخل را به واحد خارجی منتقل می کند.

داکت اسپلیت در تهویه مطبوع به چه معناست؟

سیستم اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع است که دارای واحدهای داخلی و خارجی است که با لوله های مسی متصل می شوند. انواع مختلفی از سیستم های اسپلیت وجود دارد که می تواند شامل یک پمپ حرارتی یا تهویه مطبوع نصب شده در خارج از خانه شما باشد که با یک کوره گاز یا یک فن کویل در داخل خانه شما جفت می شود.

سیستم کانالی بهتر است یا اسپلیت؟

سیستم های اسپلیت برای اتاق های کوچک و یک نفره بسیار موثر هستند. یک واحد بزرگتر برای خنک سازی موثر در یک اتاق یک سیستم بزرگتر مورد نیاز است. سیستم تهویه مطبوع کانالی برای پوشش مناطق وسیع و کنترل دمای یکنواخت در کل خانه بهتر است.

آیا مینی اسپلیت باید همیشه در حال اجرا باشد؟

یک سیستم مینی اسپلیت انرژی کمتری مصرف می‌کند و زمانی که به طور مداوم کار می‌کند، مانند ۲۴/۷، دما را ثابت نگه می‌دارد. همچنین نیازی به روشن و خاموش کردن واحدها یا تنظیم تنظیمات دما در زمان  ندارید، مانند سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی که با ترموستات کنترل می‌شود.

کولرگازی یا داکت کدام بهتر است؟
سیستم‌های کولر گازی گزینه بهتری نسبت به سیستم‌های کانالی هست چون مناسب مکان های کوچک هست از طرفی سیستم کولر گازی هزینه نصب و راه اندازی کمتری نسبت به سیستم کانالی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *