تهویه مطبوع, لوازم خانگی

دستگاه تصفیه هوا چیست؟ کاربردهای دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا چیه؟ کاربرد دستگاه تصفیه هواچیه؟

دستگاه تصفیه هوا چیست؟ کاربردهای دستگاه تصفیه هوا

سلام به همراهان کیهان کو بریم با مارکو همراه باشیم ببینیم امروز چی اورده برای ما

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

کاربردهای دستگاه تصفیه هوا

 

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

 خوب دستگاه تصفیه هوا دستگاهی هست که با استفاده از یکسری فیلترهای مختلفی که داره آلاینده‌های موجود در هوا را از بین می‌بره و هوای محیط را تمیز می‌کنه هدف مردم از خرید این دستگاه‌ها کاهش ذرات خطرناکی هست که می‌توانه باعث به وجود امدن و تشدید بیماری‌های تنفسی مثل آسم و حساسیت‌های مختلف به خصوص فصلی بشه. از طرف دیگر کسانی که مایه دار هستند و به سلامتی خودشون اهمیت میدن به خصوص کسانی که به سیستم ایمنی و تنفسی خودشون بها میدن خریداری میشه

نحوه کار دستگاه تصفیه هوا چطوریه؟

به طور معمول دو دسته دستگاه تصفیه هوا در بازار وجود داره. این دو نوع هر کدام از روش متفاوتی برای تصفیه هوا استفاده می‌کنه.

سیستم های تصفیه هوا غیرفعال(Passive) در این روش تصفیه هوای محیط توسط فن به درون دستگاه انتقال داده میشه با رد شدن هوا از منافذ فیلترها آلاینده‌های موجود جذب شده و هوای پاک از دستگاه خارج میشه. در این روش تصفیه  هیچ ماده جدیدی به محیط اضافه نمی‌شه.
سیستم های تصفیه هوا فعال (Active) در این روش پاکسازی دستگاه با تولید و اضافه کردن مواد جدید به محیط (مانند ازن) سعی در تصفیه هوا داره. مواد تولید شده در محیط با آلاینده‌ها واکنش می‌دهند و آن‌ها را به مولکول‌های بی‌خطر تبدیل می‌کنه.

https://www.keyhanco.com/product-category/air-conditioner/

تصفیه هوا به چه صورت انجام می‌ شود و تا چه اندازه موثره است؟

دستگاه تصفیه هوا تمرکزش روی جذب یا حذف ذرات آلاینده موجود در محیطه این ذرات آلاینده شامل موارد زیر هستند:

ویروس‌ها و باکتری‌ها

ذرات آلاینده pm 2.5

گازها و ذرات شیمیایی

گرد و خاک

کربن دی اکسید

دستگاه‌های تصفیه هوا انواع مختلفی داره که در ادامه مطلب نام خواهیم برد این دستگاه ها از روش‌های مختلفی برای پاکسازی هوا استفاده می‌کنند. میزان عملکرد مناسب دستگاه نیز به روش تصفیه و فیلترهای دستگاه تصفیه هوا بستگی داره.

به طور کلی خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب بهترین روش برای پاکسازی هوای خانه و محل کارشماست. در واقع استفاده از دستگاه تصفیه هوا در کنار تهویه هوا مناسب برای تنفس هوای باکیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد. چراکه با استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا باکیفیت تا ۹۹% آلاینده‌های موجود در هوا را می‌توان از بین برد.

اما انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای نامناسب حتی می‌توانه سلامتی شما را به خطر بندازه بنابراین لازمه قبل از خرید یک دستگاه تصفیه هوا با سیستم‌های فیلتراسیون این دستگاه ها آشنایی لازم را داشته باشید تا بیشترین بازدهی را از دستگاه تصفیه هوا داشته باشید.

فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه هوا 

پیش فیلتر:  اولین چیزی که در دستگاه تصفیه هوا وجود داره پیش فیلتره این پیش فیلترها قابل شست و شو هستند و در صورت قرارگیری در دستگاه تصفیه هوا، ذرات ریز و درشت تر نظیر پرز، موی حیوانات، ذرات معلق و ذرات آلرژی زا را جذب می نماید.

دستگاه تصفیه هوا چیه؟ کاربرد دستگاه تصفیه هواچیه؟

فیلتر پلاسما یا فیلتر(ESP) : فیلتر پلاسما در دستگاه تصفیه هوا با خاصیت بار الکتریکی ( یا همون الکتریسیته ساکن) جاذب ذرات معلق در هوا می باشد.

دستگاه تصفیه هوا چیه؟ کاربرد دستگاه تصفیه هواچیه؟

 فیلتر کربن فعال: فیلتر کربن  در دستگاه های تصفیه هوا گازهای مضر نظیر فرم آلئید و H2S و NH3 و انواع بوها و آلاینده های شیمیایی نظیر دود و بوی سیگار، بوی مواد شیمیایی و اسپری ها را جذب می کنه. فیلترهای کربن اکتیو به دلیل سازگاری با محیط زیست بهترین گزینه برای حذف مواد شیمیایی، گازها و بوهای نامطبوع منتشر شده در هوا می باشه.

فیلتر هپا:  این فیلتر توان زدودن بیش از ۹۷.۹۹ درصد ذرات آلاینده هوا را داراست که باعث پاکی و شفافیت هوا میشه. با عبور جریان هوا از فیلتر هپا، ذرات معلق درون فیلتر گرفتار میشند. میزان عملکرد فیلتر هپا بستگی به ضخامت فیلتر و قطر فایبرهای تشکیل دهنده اون داره. این فیلتر در دستگاه تصفیه هوا خانگی با قابلیت جذب ویروس، باکتری، میکروب و ذرات ریزتر از ۰.۱ میکرون و همچنین کارایی تصفیه بیش از ۰.۹۷، معروف ترین فیلتر در کاربردهای بیمارستانی، اتاق عمل و اتاق های تمیز نیز به حساب می آید.

لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا (UV): لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضد عفونی کنندگی بالا از بین برنده میکرو ارگانیسم های موجود در هوا نظیر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می باشد. لامپ UV، ویروس را تا ۹۷.۶ درصد جذب می کند و می تواند باکتری ها را به طور موثری نابود کند.

دستگاه تصفیه هوا

فیلتر هگا: یا فیلتر دی اکسید تیتانیوم یا کاتالیزر نوری (Tio2): این فیلتر از ماده نیمه رسانا دی اکسید تیتانیوم ساخته شده. فیلتر کاتالیزر نوری در دستگاه تصفیه هوا به همراه لامپ UV از آخرین و پیشرفته ترین فیلترهای موجود در دنیا بوده که بهترین جاذب آلاینده های گازی شکل و بخارات شیمیایی نظیر بنزن و آلاینده های گازی شکل ناشی از خودروها و مانع از فعال شدن ویروس می باشد.

فیلتر نانو پلاسما: این فیلتر در دستگاه تصفیه هوا قابلیت جذب الکتریکی ذرات آلرژی زا و دوده هوا را داراست. ذرات نانو یون های قدرتمندی هستندکه از مولکول های آب ایجاد شده و دارای طول عمر بالایی می باشند. ذرات نانو با جذب ذرات آلرژی بمنظور بوزدایی و حذف آلودگی ها توانایی نفوذ به الیاف پرده ها و مبلمان و همچنین گوشه های اتاق را دارا می باشند.

مولد یون منفی: بیشتر آلاینده ها معلق در هوا بصورت مثبت باردار بوده و یون منفی به صورت منفی باردار است. این موضوع باعث می شود که یک جذب بین آلاینده های معلق در هوا به وجود بیاید که سبب یکپارچه سازی و چسبیدن آن ها به هم می شوند که در نتیجه باعث سنگینی آنها می شود. این یون های به هم چسبیده نمی توانند به صورت معلق در هوا بمانند و بدون اینکه بتوانند آسیبی به سلامتی ما برسانند، به زمین فرود می آیند.

 

نکات خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

 • فیلترهای تعبیه شده دستگاه تصفیه هوا
 • امکانات تکنولوژیکی
 • اثر بخشی سیستم تصفیه هوای خانگی
 • مساحت زیر بنا و مقدار فضای تحت پوشش
 • طراحی و زیبایی دستگاه تصفیه هوا
 • قیمت دستگاه
 • طراحی متناسب با اقلیم
 • عملکرد دستگاه
 • میزان آلودگی صوتی
 • میزان مصرف انرژی
 • خدمات پس از فروش
آیا دستگاه تصفیه هوا عوارض دارد؟

خوب جواب این سوال به نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا بستگی داره فیلترهایی که ماده جدید به محیط وارد می‌کنند می‌توانند خطراتی را برای سلامتی ما ایجاد کنند. درباره عملکرد دستگاه‌های یون‌ساز، لامپ UV و دستگاه‌های فوتوکاتالیستی، تردیدهایی وجود دارد.

اما برندهای معروف از فیلترهای هپا و کربن اکتیو برای تصفیه هوا استفاده می‌کنند. این نوع فیلترها هیچ ماده جدیدی را به محیط اضافه نمی‌کنند. بنابراین به نظر نمی‌رسد عوارض خاصی را برای سلامتی شما به همراه داشته باشند.

آیا دستگاه تصفیه هوامفید است؟

بله ۱۰۰% مفیده اگر دستگاه تصفیه هوای باکیفیتی که از فیلتر مناسب استفاده می‌کند را خریداری کنید،این دستگاه تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

یک دستگاه تصفیه هوای مناسب انواع آلاینده‌های خطرناک شهری، آلرژن‌های مختلف و ذرات شیمیایی موجود در محیط‌های بسته را از بین می‌برد. بدین ترتیب احتمال بروز بیماری‌های قلبی، تنفسی و دیگر مشکلات ناشی از آلودگی هوا بسیار کمتر خواهد بود.

بهترین دستگاه تصفیه هوا در ایران چیست؟

دستگاه‌های تصفیه هوای باکیفیت در بازار وجود دارند که در حل مشکل آلودگی هوا می‌توانند تاثیر زیادی داشته باشند. اما یکی از محصولات ایرانی و باکیفیت موجود در بازار دستگاه تصفیه هوا ایرانی جی پلاس است.

جمع بندی

نتایج تحقیقات نشان می‌ده که دستگاه‌های تصفیه هوا مناسب می‌توانند ذرات معلق مضر را جذب خود کنند. ذراتی که می‌توانند صدمات جبران ناپذیری برای سلامتی ما داشته باشند.

در این میان انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای باکیفیت اهمیت زیادی دارد. چراکه یک انتخاب بد، خود می‌تواند چالش‌ها و تهدیدهای پیش روی ما را بیشتر از گذشته کند در خرید دستگاه تصفیه هوا به نکات زیر حتما توجه کنید:

بهتر است دستگاه تصفیه هوایی را خریداری کنید که از فیلتر هپا و کربن اکتیو با حجم و کیفیت بالا استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها نباید به شکل‌های مختلف ماده جدیدی را وارد محیط کنند.
فن دستگاه تصفیه هوا را چک کنید. اگر فن دستگاه کیفیت لازم را نداشته باشد، حتی در صورت وجود فیلترهای مناسب هوا به خوبی تصفیه نمی‌شود.
فن و فیلتر مناسب، معمولا اندازه‌های استاندارد و نسبتا بزرگی دارند. دستگاه‌های تصفیه هوایی که بیش از حد کوچک هستند، احتمالا پاکسازی آلاینده‌ها را به خوبی انجام نمی‌دهند. به اندازه دستگاه توجه کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب با مشاوران کیهان کو تماس حاصل بفرمایید 

لینک کوتاه مقاله: https://b2n.ir/keyhanco39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.