چیلر, تهویه مطبوع, لوازم ساختماني

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

هواساز دستگاهی هست برای تنظیم دما، تنظیم رطوبت، کنترل سرعت و توزیع هوای ورودی به ساختمان ها ، آپارتمان ها ، سوله های صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری است. دستگاه هواساز به همراه سیستم سرمایشی مانند چیلر، GHP , VRF و غیره مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است. به این مفهوم که آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های هواساز پمپاژ می شود. دستگاه هوا ساز با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود.

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

انواع دستگاه هواساز

 • هایژنیک
 • صنعتی
 • آپارتمانی
 • خانگی
 • کوچک

هدف اصلی همه دستگاه های هواساز

 • کنترل دما
 • تنظیم رطوبت
 • تنظیم اکسیژن
 • تصفیه هوا

هواسازهای ساختمانی

 هواسازهای ساختمانی می توانند در اماکن مختلف مسکونی، اداری، تجاری مورد استفاده قرار گیرند. از نظر ساختاری بین این دستگاه ها تفاوتی وجود ندارد و فقط ابعاد آنها، نوع فیلترهای به کار رفته، مجهز بودن یا نبودن به تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن متفاوت است.

مدل های کوچکتر هواسازهای ساختمانی را دستگاه هواسازهای خانگی هم می گویند و معمولا برای این مدل های با ابعاد کوچک، سیستم رطوبت زنی و رطوبت زدایی در نظر گرفته نمی شود. 

هواسازهای صنعتی 

هواسازهای صنعتی مخصوص تهویه هوای سوله های صنعتی، انبار، سالن های تولیدی ساخته می شود. با توجه به بزرگ بودن فضای سوله ها ، افزایش مقدار گردش هوا و نیز استفاده از فیلترهای متفاوت مطرح می شود تا هم در مصرف انرژی با سیرکولاسیون هوا صرفه جویی شود و هم از ورود یا انتقال آلاینده های صنعتی جلوگیری شود ولی در کل کارکرد آن شبیه نوع ساختمانی است.

اجزای اصلی دستگاه های هواساز ساختمانی و صنعتی

۱ . فن سانتریفیوژ

۲ . کویل های آب سرد و گرم یا کویل مبرد DX یا همان اواپراتور 

۳ . فیلترهای قابل شستشو ، هپا و اولپا 

۴ . قسمت رطوبت گیر و رطوبت زن

۵ . محفظه مخلوط کننده هوای تازه و هوای برگشتی

۶ . لرزه گیر ها 

۷ . تجهیزات و قطعات کنترل کننده الکتریکی و مکانیکی شامل ترموستات یا سنسور جهت تنظیم دما ، تنظیم کننده رطوبت ، تجهیزات کنترل کننده سرعت حرکت هوا 

۸ . کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

کاربردهای دستگاه هواساز

 1. اتاق های تمیز
 2. فروشگاه ها و مراکز خرید زنجیره ای
 3. بیمارستان ها و مراکز درمانی
 4. نمایشگاه ها
 5. تالارهای پذیرایی و رستوران ها
 6. کارخانه و کارگاه های صنعتی
 7. فضای مشاع پاساژها (راهروها)
 8. فضای مشاع هتل ها و مراکز تفریحی
 9. سالن ها و باشگاه های ورزشی
 10. دانشگاه ها و مراکز آموزشی
 11. سالن های سمینار و اجتماعات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *