لوازم خانگی

راهنمای انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی(۲۰۲۲)

راهنمای انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی(2022)

راهنمای انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی(۲۰۲۲)

 

 • انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی
 • انواع ماشین‌های ظرفشویی
 • امکانات جدید ماشین‌های ظرفشویی جیست؟
 • چه ظروفی را نباید با ماشین ظرفشویی بشویم؟
 • بهترین برند ماشین های ظرفشویی ایرانی و خارجی کدام است؟
 •  میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی چقدر است؟
 • میزان مصرف برق ماشین ظرفشویی چقدر است ؟
 •  هزینه کارکرد ماشین ظرفشویی چند است؟
 • دوام ماشین ظرفشویی چقدر است؟
 •  کاربرد نمک در ماشین ظرفشویی چیست؟
 •  قیمت ماشین های ظرفشویی
   

انواع ماشین‌های ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی با توجه به ظرفیت هاو موقعیت و چیدمان آنها به سه دسته تقسیم می شوند. ماشین های ظرفشویی در  ظرفیت های  ۶ نفره ، ۱۲ نفره ، ۱۳ نفره و ۱۴نفره تولید می شوند .

واز نظر چیدمان به سه دسته رومیزی، توکار و ایستاده تقسیم می شوند.

ماشین های رومیزی

ماشین های ظرف شویی رومیزی ماشین هایی، با ظرفیت کم  وبرای ۶ تا ۸ نفر می باشندکه نسبتا کوچک هستند و به راحتی در کابینت آشپزخانه جای می گیرند. این نوع دارای یک سبد برای قرار دادن ظروف هستند .  وبه دلیل وزن کم جابه جایی این مدل آسان خواهد بود ، همچنین تنوع رنگ و مدل در این نوع  ماشین ها زیاد است.

ماشین ظرفشویی توکار

این مدل درون کابینت قرار می گیرد و قابلیت جابه جایی ندارند. از همان ابتدای نصب محل قرارگیری در کابینت آشپزخانه ، قسمت مربوط به ماشین ظرفشویی مشخص شده است.

دارای ۶۰ سانت ارتفاع و دارای ۲ طبقه برای قرار دادن ظروف هستند و دارای یک سبد برای قرار گرفتن کارد و چنگال که در طبقه اول قرار می گیرد .

ماشین های ظرفشویی ایستاده

اگر حجم زیادی ظرف برای شستن دارید، خرید ماشین ظرفشویی ایستاده  مناسبتان می باشدا. ماشین های ظرفشویی ۱۴ نفره از نظر ابعاد و گنجایش دقیقاً مانند ماشین های ظرفشویی ۱۲ نفره هستند با این تفاوت که دارای ۳ طبقه می باشند به این صورت که سبد کارد و چنگال در طبقه اول برداشته شده و به صورت یک طبقه در بالای ماشین ظرفشویی قرار گرفته به این صورت فضایی که این سبد در طبقه پایین اشغال کرده بود آزاد شده و شما از این فضا می توانید برای قرار دادن ظرف خود استفاده کنید.

این مدل ماشین مانند ماشین ظرفشویی توکار جای مخصوص برای نصب دارد.

جنس مخزن ماشین ظرفشویی

جنس مخزن ماشین ظرفشویی از فولاد ضد زنگ یا پلاستیک ساخته  می شود، جنس فولاد از زنگ زدن، رسوب و لکه ها جلوگیری می کندامابهتر است در هنگام استفاده از مواد شوینده حاوی سفید کننده  برای جنس مخزن استیل پرهیز کنید.

بازدهی انرژی (بهره وری انرژی)

ماشین ظرفشویی خوب دارای گواهینامه برچسب انرژی ستاره است، یعنی از استانداردهای عملکرد تعیین شده از سوی آژانس حفاظت محیط زیست برخوردار می باشد.

ماشین های ظرفشویی دارای این گواهینامه به طور میانگین ۱۲درصدبهره مندی انرژی بیشتر و ۳۰درصد مصرف آب کمتری دارند.

خشک کن

ماشین های ظرفشویی با خشک کن عمدتا برق کمتری مصرف می کنند، ولی مدل هایی با مخزن استیل سریع تر خشک می شوند .

سنسورهای تشخیص کثیفی

از امکانات بسیار خوب مدل های جدیدتر ماشین های ظرفشویی، توانایی تشخیص میزان کثیفی ظروف است که  بر اساس آن میزان و فشار آب را تنظیم می کند.

بر اساس آمار مصرف کنندگان، ماشین های ظرفشویی از سال ۲۰۱۱ به بعد و با قیمت ۵۰۰ دلار یا بیشتر مجهز به این امکان هستند. این سنسور علوه برافزایش کارایی ،باعث تمیز شدن بهتر و راحت تر ظروف نیز می شود.

شستوشو بدون صدا

صدای یک ماشین ظرفشویی خوب در محدوده ۵۰ دسی بل یا کمتر است. در ماشین های ظرفشویی که از لوله های فولادی ضد زنگ استفاده می شود بهتر از ماشین های ظرفشویی ساخته شده با لوله های پلاستیکی، صدا را جذب می کنند. از مزایای دیگر لوله های فولادی دوام بیشتر ، تحمل کردن درجه حرارت بالاتر و بازدهی خشک شدن بهتر می باشد.

راحتی در استفاده

یک ماشین ظرفشویی خوب علاوه بر کیفیت خوب و قدرت شستشو باید استفاده از آن برای کاربر راحت نیز باشد. پیچیدگی تنظیمات ، دشوار بودن چیدمان ظروف در سبدها همگی از مواردی هستند که می توانند باعث نارضایتی مصرف کننده بشوند. بهترین ماشین ظرفشویی ،ماشینی است که دارای بدنه مستحکم  بوده وتنظیمات ساده ای داشته باشد.

قابلیت فیلتر آب

ایجاد لک روی ظروف یکی از مشکلاتی است که خانم ها درگیر آن هستند .هنگام خرید توجه داشته باشید که تا دستگاه مورد نظرقابلیت فیلتر آب را داشته باشد، زیرا وجود چنین مورد دیگری لکه ها روی رگ ها باقی مانده و باعث از بین بردن سریع تر چربی رگ ها می شود.

تعداد و انواع سبد ها

سبدهای مخصوص ظروف متفاوت در ماشین ظرفشویی بسیار حائز اهمیت است. معمولاً یک سبد مخصوص قاشق و چنگال و یک سبد برای بشقاب و فنجان وجود دارد. بعضی از این سبدها متحرک هستند. که در این صورت می توان سبدهای ماشین ظرفشویی خود را جا به جا کرد 

امکانات جدید ماشین‌های ظرفشویی
شستشو با بخار
یکی از امکانات جدید اضافه شده در بعضی از ماشین‌های ظرفشویی جدید ، شستشو با بخار می باشدکه این امکان را به شما می‌دهد تا از آب و مواد شوینده کمتری استفاده کنید و در عین حال با خیالی آسوده ظروف چرب و لکه دار را داخل ماشین ظرفشویی خود قرار دهید.
نکته قابل توجه این است که نیاز نیست ظروف را کاملا پاک و تمیز کرده و در ماشین بگذارید ، این نوع ماشین‌ها هر نوع لکه‌ای را از بین میبرند.

قابلیت تنظیم  نمودن ارتفاع سبد
بیشترماشین‌های ظرفشویی دارای سبد‌هایی ثابت هستند و شما باید ظروف را بر اساس آن بچینید. اما ماشین‌هایی هستند که سبدهایی متحرک دارند و ارتفاع آنان را نیز میتوان تغییر دارد تا ظروف بزرگ تر  نیز در آن قرار گیرد.

البته دارا بودن این قابلیت ضروری نیست ، اما بعضی خانواده‌ها ممکن است  برای ظروف خود نیاز به تنظیم ارتفاع دلخواه شان داشته باشند.

سنسور تشخیص حجم ظرف ها
ماشین‌ ظرفشویی های  اتوماتیک دارای برخی سنسورهای شستشو می باشند که در میان آنها می‌توان به سنسور وضعیت کثیفی حجم ظروف اشاره کرد که باعث میشود ، میزان مواد شوینده و آب و انرژی به صورت بهینه ای مصرف شود.

از برنامه‌ها و قبلیت های دیگری که می‌توان از آن‌ها نام برد : شستشوسریع، شروع با تأخیر (برای راه اندازی ماشین ظرفشویی در زمان‌ غیر اوج بار مصرف) ، شستشو با نصف ظرفیت ماشین ، امکان شستشوی میوه و سبزی ، خشک کن ، خود پاک‌شونده ، برنامه بخارشو ، برنامه براق کننده ظروف، امکان اضافه نمودن ظروف  درحین شست‌شو (Rinse/Hold Cycle) و برنامه UV.

چه ظروفی را نباید با ماشین ظرفشویی بشویم؟

 توجه داشته باشید که بعضی از ظروف را  نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید . چون ممکن است تغییر رنگ داده و دچار خوردگی شوند. بعضی از این ظروف عبارتند از:

تابه ها و قابلمه های چدنی: ظرف های چدنی بدون روکش یا پوشش، که شستن آن در ماشین ظرفشویی باعث خوردگی و تغییر رنگ  نیز می شود.
ظرف های چینی قدیمی: شستشوی ظروف چینی قدیمی با ماشین ظرفشویی نفش و نگار آنها را از بین برده و باعث خراشیده شدن آن ها می شود.
چاقوهای تیز آشپزخانه: هرگز از چاقوهای آشپزخانه  تیز که برای برش گوشت و مرغ ظرفشویی ،  در ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرابه سرعت کند میشوند. بهتر است آن ها را با دست بشویید.
قاشق  ها و بشقاب های چوبی: اگر ظروف چوبی را با ماشین ظرفشویی بشویید ، ممکن است باد کرده و در ترک بخورند.
ظرف های آلومینیومی:  ظروف آلومینیومی به مواد شوینده واکنش داده و باعث خوردگی و تغییر رنگ می شوند.
 

بهترین برند ماشین های ظرفشویی ایرانی و خارجی کدام است؟
 

هنگام انتخاب لوازم خانگی به برند آن ، محل خرید و همچنین خدمات پس از فروش آن را مورد بررسی قرار دهید. اهمیت ندارد که ماشین ظرفشویی ایرانی و یا خارجی بخرید ، ولی سعی کنید از برندهای شناخته شده‌ خرید کنید که خدمات پس از فروش خوبی در ایران داشته باشند و حتماً توسط فروشگاه ها و نمایندگی مجاز به فروش برسند.

 بهترین ماشین ظرفشویی ایرانی  ، ماشین ظرفشویی پاکشوما ، جی پلاس و اسنوا است. و از برندهای   ماشین ظرفشویی خارجی میتوان بوش ، ال جی و سامسونگ را  نام برد. 

خرید ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی بوش

مدل های متنوع
کیفیت ساخت بالا
متریال عالی
گران قیمت  
تولید شده با مدرن ترین وبهترین فناوری و قابلیت ها
برچسب انرژی عالی
 صدای کم
تنوع  بسیار در برنامه شست وشو
تولید شده در ظرفیت های متفاوت
ماندگاری و دوام بالا
دارای عملکرد عالی
 

ماشین ظرفشویی سامسونگ

کیفیت ساخت بالا
قیمت گران
تولیدشده با فناوری های مدرن
برنامه های شستشو متنوع
ماندگاری  و دوام بالا
 دارای عملکرد ساده و راحت
 

ماشین ظرفشویی ال جی

دارای گارانتی معتبر
کیفیت ساخت بالا
خوش ساخت
طراحی عالی
عملکرد بالا
قیمت گران
ظرفیت های متنوع
مدل های متنوع
فناوری های مدرن
 

ماشین ظرفشویی جی پلاس

بعد از تحریم شدن ایران برند جی پلاس با گارنتی گلدایران جایگزین برند ال جی در ایران شد. که با تولید لوازم خانگی مانند انواع ماشین ظرفشویی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت به نسبت نمونه های خارجی به بازار ارائه کرده است. قابلیت های پیشرفته و امکانات ماشین ظرفشویی جی پلاس و  دارا بودن گارانتی گلدایران باعث شده که خریداران جی پلاس رضایت خوبی را از محصولات این برند داشته باشند.

امکانات  ماشین ظرفشویی جی پلاس
موتور هوشمند
برنامه شستشوی سریع
شستشوی همزمان ظروف مختلف
قابلیت استفاده از چند برنامه مختلف همزمان

ماشین ظرفشویی اسنوا

برای خرید ماشین ظرفشویی مهمترین مسئله کیفیت و قیمت آن است. که میتوان گفت ماشین ظرفشویی اسنوا با قابلیت‌های ویژه از کیفیت و قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.

ویژگی های ماشین ظرفشویی اسنوا
شستشوی سریع ۴۲ دقیقه ای
 دارای قفل کودک
سیستم عیب‌یابی هوشمند
شست و شو با نصف ظرفیت
تنظیم ارتفاع سبدها
۲۴ ماه گارانتی و پشتیبانی فنی قطعات در سراسر کشور
 

ماشین ظرفشویی پاکشوما

ظرفشویی‌های این برند از رده انرژی مناسبی خوردارند و تقریبا بی صدا و نحوه عملکرد خوبی دارند.

 

ویژگی های ماشین لباسشویی پاکشوما

شستشوی اقتصادی
دارای سه بازوی آب پاش
دارای نمایشگر اتمام نمک
برنامه تاخیردر زمان شستشو
رده انرژی ++A
سوالات متداول در مورد ماشین ظرفشویی
·         میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی
یک ماشین ظرفشویی در هر دور  شست وشو حدود ۱۱ لیتر آب مصرف می کند. در حالی که  در شستشو با دست حدود ۶۰ لیترآب مصرف می شود. این بدین معنی است که با ماشین ظرفشویی می توان سالانه ۱۸۰۰۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی کرد.

· میزان مصرف برق ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی بسته به ظرفیت آن حدودا ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ وات برق مصرف می کند، میزان مصرف ماشین ظرفشویی بطور میانگین ۱۸۰۰ وات است. این مقدار  معادل برق  استفاده  از سشوار به مدت ۱۰ دقیقه است.

· هزینه کارکرد ماشین ظرفشویی
·به طور میانگین کارکرد ماشین ظرفشویی بین ۴۰ تا ۶۰  پوند در سال است.  البته مدل های کم مصرف تر کمترین هزینه را دارند.
· دوام ماشین ظرفشویی : یک ماشین ظرفشویی باید حداقل ۱۰ سال عمر کند.

· کاربرد نمک در ماشین ظرفشویی
نمک ماشین ظرفشویی آب را نرم می کند تا ظروف نتایج تمیز تر شوند. آب سخت به دلیل داشتن آهک بیشتر، حل شدن مواد شوینده ی ماشین ظرفشویی را دشوارتر می کند. آب سخت بر نتایج تمیز کاری اثر گذار است.

قیمت ماشین های ظرفشویی

قیمت ماشین‌های ظرفشویی در بازار از حدود ۸ میلیون تومان شروع می‌شود و به بالای ۲۸ میلیون تومان می‌رسد. هر چقدر ظرفیت ماشین ظرفشویی کمتر باشد قیمت آن نیز کمتر است. دارا بودن برنامه های مختلف و برند نیز بر قیمت ماشین ظرفشویی تاثیرگذار هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *