تهویه مطبوع, کولرگازی

راهنمای خرید داکت اسپلیت

راهنمای خرید داکت اسپلیت

راهنمای خرید داکت اسپلیت

یکی از نو آوری هایی که در عصر جدید در زمینه تهویه مطبوع انواع ساختمان ها استفاده میشود سیستم داکت اسپلیت است. اگر میخواهید با  سیستم داکت اسپلیت آشنا شوید و یا در مورد خرید آن اطلاعات کسب کنید، این مقاله را مطالعه نمایید.

داکت اسپلیت (کولرگازی کانالی) یک نوع از سیستم های تهویه مطبوع حجم ثابت -یک منطقه ای دو تکه است ، این سیستم مانند اسپلیت دیواری از یک یونیت داخلی (هواساز) و یک یونیت خارجی (کندانسور و کمپرسور) تشکیل شده است که به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. یونیت خارجی  وظیفه ی خنک کردن مبرد و یونیت داخلی وظیفه ی هوادهی را بر عهده دارد که در این نوع سیستم هوای محیط در یک سیکل بسته وارد هواساز داخلی میشودو پس از خنک شدن دوباره به محیط باز می گردد. (هواساز بایستی داخل محیط نصب شود.)

عملکرد سرمایشی و گرمایشی در داکت اسپیلت مشابه با سیستم کولرگازی و اسپیلت ها بوده و توسط کمپرسور (با مصرف برق) انجام می شود. در ایران برای گرمایش داکت اسپلیت از کویل آبگرم نیز استفاده میشود. آب گرم داخل این کویل به وسیله پکیج گرمایشی دیواری – زمینی ویا موتورخانه مرکزی (دیگ و مشعل) تامین می گردد. دلیل استفاده از کویل آبگرم برای گرمایش، هزینه ی کمتر از گاز در مقایسه با برق مصرفی دستگاه در فصل زمستان میباشد.

راهنمای خرید داکت اسپلیت

راهنمای خرید داکت اسپلیت

معایب استفاده از کویل گرمایشی:

تولید صدای بیشتر دستگاه بدلیل وجود مانع، در مسیر هوای خروجی
هوادهی نصف مدل استاندارد به دلیل وجود مانع در مسیر خروجی

نوع دیگر از سیستم گرمایشی در داکت اسپلیت ها، کوره هوای گرم گازی به صورت جزئی از سیستم میباشد. که در این سیستم، سرمایش از طریق کمپرسور (یونیت خارجی ) و گرمایش توسط هیتر گازی (الحاقی به یونیت داخلی) تامین می شود. این سیستم ضعف گرمایش از طریق کویل آبگرم را ندارد.

در صورتیکه شما برای تامین گرمایش فضای خود داکت اسپلیت را جایگزین رادیاتور کرده اید باید بدانید که با قطع برق، سیستم گرمایشی شما کار نمیکند . به عبارتی مزیت گرمایش رادیاتور نسبت به گرمایش داکت اسپلیت کارکرد آن تا ساعت ها حتی در صورت قطع برق است.

در داکت اسپلیت های سقفی ، امکان لوله‌کشی در متراژ های بالای ۱۵ متر در ارتفاع نیز فراهم میباشد (ظرفیت بالای ۳ تن) به این معنی که اگر فاصله بین یونیت داخلی و یونیت خارجی داکت اسپلیت از نظر ارتفاع حتی بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ متر نیز باشد این امکان هست که بدون افت راندمان دستگاه، لوله‌کشی مناسبی انجام شود. هر دستگاه (با توجه به برند و ظرفیت) سایز لوله کشی مخصوص به خود را دارد و معمولا دستگاه های مختلف صد در صد جایگزین یکدیگر نمی شوند.

بنابراین اگر شما ساختمانی دارید که نوساز است و سازنده اقدام به لوله کشی و کانال کشی برای آن کرده است، حتما قبل از خرید دستگاه، از سایز لوله کشی ها، ابعاد کانال های دستگاه و در صورت امکان برند طرف قرارداد اولیه مطلع شوید.

در اکثر موارد از کانال های کولر آبی نمیتوان برای نصب داکت اسپلیت استفاده کرد و در صورت نیاز مبرم به این کار باید درخواست بازدید حضوری کارشناسان برند  دستگاه خریداری شده را بدهید. دلیل اصلی این امر، ضرورت نصب هواساز در محیط داخل است در حالیکه یونیت کولر آبی در فضای بیرون نصب می شود. نکته مهم دیگر وجود سقف کاذب یا امکانی برای عبور کانال های هوا (داکت) است. نکته مهم در سبک معماری جدید بعضی از فضاهای تجاری، داکت های مربوط به سیستم تهویه مطبوع به صورت روکار می باشند.

ظرفیت داکت اسپلیت مناسب متراژ ساختمان شما

  1. ۲۴۰۰۰ یا ۲تن حداکثر متراژ ۶۰ متر
  2. ۳۰۰۰۰ یا ۲.۵تن حداکثر متراژ ۸۰ متر
  3. ۳۶۰۰۰ یا ۳تن حداکثر متراژ ۱۰۰ متر
  4. ۴۲۰۰۰ یا ۳.۵تن حداکثر متراژ ۱۲۰ متر
  5. ۴۸۰۰۰ یا ۴ تن حداکثر متراژ ۱۳۰ متر
  6. ۶۰۰۰۰ یا ۵تن حداکثر متراژ ۱۷۰ متر

کارکرد داکت اسپلیت ها درظرفیت های کمتر از ۳ تن با برق تک فاز است و در ظرفیت های بالاتر معمولا از برق سه فاز استفاده می شود. کمپرسور حکم قلب این سیستم را داراست  که خود مبحث بسیار پیچیده ای دارد امابه دو نکته مهم در این زمینه که در انتخاب شما تاثیر گذار میباشد در اینجا اشاره می کنیم :

کمپرسور معمولی وکمپرسور اینورتر: کمپرسور اینورتر تکنولوژی جدیدتری از کمپرسور معمولی دارد. کمپرسور اینورتر با عملکرد نوسانی، میزان مصرف برق را تا ۵۰ درصد کاهش میدهد.

گاز مبرد R22 و گاز R410:  مبرد R410 نسبت به R22 رقیق تر بوده و برای تراکم نیاز به توان کمتری دارد. درواقع دستگاه های دارای گاز ۴۱۰ کم مصرف تر هستند. نکته منفی در این زمینه دمای کارکرد این گاز بوده که بدلیل نقطه جوش پایین تر برای مناطق با دمای بالاتر از ۴۶ درجه مناسب نمی باشد.

کلام نهایی : برای خرید داکت اسپلیت به این موارد توجه کنید:

اگر کانال کشی و لوله کشی مسی برای شما انجام شده است برند مورد نظرتان را نیز  انتخاب کرده و بقیه را به کارشناسان  برندمربوطه بسپارید.

در  غیر اینصورت :

۱ -برند مورد نظر را با توجه به امکانات و قابلیتهای دستگاه انتخاب کنید.

۲ -ظرفیت دستگاه را مناسب با متراژ، موقعیت و نوع کاربری ساختمان  انتخاب کنید.

(میتوانید از مشاوره تلفنی ویا حضوری  با کارشناسان استفاده کنید)

۳ -سیستم گرمایشی خود را مناسب با انتظارتان از دستگاه انتخاب نمایید.

(گرمایش خود دستگاه – کویل آب گرم – سیستم های گاز سوز – رادیاتور به صورت مجزا )

۴- با توجه به میزان ساعات کارکرد، دستگاه اینورتر (کم مصرف) یا معمولی را انتخاب کنید.

(دستگاههای کم مصرف تا ۵۰ درصد برق کمتری نسبت به دستگاه های معمولی دارند ولی هزینه خرید اولیه آن ها تا ۳۰ درصد بالاتر است.)

۵-اقدام به تهیه نقشه ساختمان جهت اجرای لوله کشی و کانال کشی توسط خدمات و پشتیبانی برند مورد نظر نمایید.

(لوله کشی هاو کانال کشی ها توسط خدمات برند مورد نظر انجام می شود)

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *