تهویه مطبوع, لوازم ساختماني

سیستم مولتی وی چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم مولتی وی چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم مولتی وی چیست و چگونه کار می کند؟

مولتی وی یا VRF چیست؟

سیستم های VRF یا مولتی وی  به جریان متغیر سیال در پنل های داخلی کولر اشاره دارد و یکی از سیستم های پیشرفته تهویه مطبوع هست که اولین بار در سال ۱۹۸۲ توسط شرکت ژاپنی دایکلین معرفی شد. این سیستم ها یکی از جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع است که امکان سرمایش و گرمایش را به طور همزمان برای ساختمان ها فراهم می کند. سیستم های مولتی وی معمولا در ساختمانهای اداری، هتل ها و ساختمانهای بزرگ تجاری و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.
سیستم های VRF مانند دستگاه کولر گازی با چندین یونیت داخلی است، یونیت های داخلی در داخل ساختمان و یونیت خارجی  در محیط آزاد و روی بام ساختمان قابل نصب است. سیستم های مولتی وی مانند اسپلیت ها  از گاز مبّرد R410A برای خنک کردن و گرم کردن استفاده می کند، گاز مبّرد در یک مدار توسط یک پنل خارجی بین چندین پنل داخلی در گردش است. با توجه به حساسیت سیستم های وی آر اف اجرای آنها می بایست توسط متخصصین انجام شود تا در صورت ایجاد کوچکترین نقص در طراحی یا اجرا، کل سیستم دچار مشکل نشود.

سیستم مولتی وی چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم مولتی وی چیست و چگونه کار می کند؟

بخش های مختلف سیستم مولتی وی

 •  کمپرسورها
 •  مبدل های سابکولر
 •  جداکننده روغن
 • شیر کنترل HOT Gas
 • شیرهای اطمینان
 •  شیرهای انبساط
 • آکومولاتور

 

انواع سیستم مولتی وی 

سییستم های مولتی وی یاVRF از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می شوند:

سیستم مولتی وی سرمایشی یا سرد کننده:

این سیستم ها ساده ترین نوع از سیستم مولتی وی است که تنها از قابلیت سرمایش برخوردار است و این سیستم ها تنها در فصل تابستان از طریق یونیت داخلی فضای ساختمان را خنک می کنند.

سیستم مولتی وی گرمایشی و سرمایشی:

تفاوت این نوع سیستم با سیستم مولتی وی سرمایشی در این است که در فصل زمستان برای گرمایش محیط قابل استفاده قرار می گیرد و از پمپ گرمایشی برای تولید گرمایش استفاده می شود. کارکرد این نوع  از سیستم ها به این گونه است که زمانی یونیت خارجی در حالت سرمایش قرار گیرد تمامی پنل های داخلی فقط می توانند به خنک سازی فضا بپردازند و نمی توان از دو حالت سرمایش و گرمایش به طور همزمان استفاده کرد.

سیستم مولتی وی با بازیافت گرما:

این سیستم ها از دوسیستم بالایی پیشرفته تر بوده و به طور همزمان می توان هم از گرمایش و هم سرمایش در یک ساختمان با فضای بسته استفاده کرد.

انواع سیستم مولتی وی بر اساس انرژی مصرفی

 سیستم های مولتی وی با توجه به نوع انرژی مصرفی به دو دسته EHP و GHP تقسیم می شوند:

EHP  یا سیستم مولتی وی برقی که با برق سه فاز کار می کند و در یونیت خارجی این سیستم یک یا چند الکتروموتور وجود دارد.

GHP  یا سیستم مولتی وی گازی که با انرژی گاز طبیعی کار می کند. در یونیت خارجی این سیستم یک موتور احتراق وجود دارد که یک یا چند کمپرسور اسکرال را به گردش در آورده و کمپرسور وظیفه عمل متراکم کردن گاز مبرّد و چرخش آن را به عهده دارد و با موتور احتراق داخل کار می کند و گرمای موتور کمپرسور از طریق یک موتور احتراق به سیکل کاری مولتی وی تزریق می شود. از این طریق راندمان دستگاه وی آر اف به عنوان یک سیستم گرمایشی افزایش می یابد.

سیستم مولتی وی چگونه کار می کند؟

سیستممولتی وی تقریبا مانند سیستم چیلر تراکمی کار می کند اما با این تفاوت که در سیستم مولتی وی آب در مدار آن وجود ندارد و گاز مبرّد مستقیما وظیفه حمل انرژی گرمایی بین یونیت های داخلی و خارجی را به عهده دارد. در سیستم مولتی وی، گاز مبرّد مستقیما به فن کویل های درون ساختمان ارسال می شود تا در فصل سرما عمل گرمایش هوا و در فصل گرما عمل سرمایش هوا انجام شود.
یونیت های خارجی بر روی بام ساختمان نصب می شوند و از طریق لوله های مسی با یونیت های داخلی یا همان فن کویل ها متصل می شوند تا هم عمل گرمایش و هم سرمایش را انجام دهند.

مزایای استفاده از سیستم مولتی وی 

 • یکی از ویژگی های اصلی این سیستم هوشمند بودن می باشد و این امکان را فراهم می کند تا در هر محیطی به طور مجزا دما را کنترل نمود و با استفاده از یک یونیت خارجی دماهای متفاوت را انتخاب کرد.
 • سیستم های مولتی وی مجهز به عیب یابی اتوماتیک می باشند و توسط Line error کل سیستم به صورت خودکار بررسی شده و عیب های آن مشخص می شود.
 • استفاده از گاز مبرّد R410A کمک به حفظ محیط زیست 
 •  مصرف انرژی پایینی این سیستم و بازدهی بالایی
 • قابل استفاده در انواع شرایط آب و هوایی 

معایب استفاده از سیستم مولتی وی

 •  برای برجهای بلند قابل استفاده نیست
 •   هزینه های تعمیرات زیاد هست
 • گرمایش ضعیف برای مناطق سردسیر
 •  نصب و راه ندازی تخصصی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.