تهویه مطبوع, چیلر

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

اغلب مردم در مورد استفاده از سیستم های چیلر و کولر گازی سردرگم هستند. خوب، هر دو سیستم ممکن است تقریباً عملکردهای یکسانی را انجام دهند. اما وقتی نوبت به درجه حرارت می رسد.هر دو به روش های مختلف کار می کنند. همچنین، آنها نتایج متفاوتی را تولید می کنند و اهداف مختلفی را ارائه می دهند.

امروزه اکثر صاحبخانه ها از سیستم های تهویه مطبوع و چیلر استفاده می کنند.

اگر هنوز هم این موضوع گیج کننده است، ادامه مطلب را بخوانید زیرا ما بینش فوق العاده ای در مورد این دو دستگاه به شما ارائه می دهیم.

در صورتی که نیاز به مشاوره و خرید در زمینه چیلر و داکت اسپیلت داشتید همکاران ما در خدمت شما هستند 


داکت اسپلیت و چیلر دو سیستم تهویه مطبوع هستند که تفاوت ها و شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و در مقایسه آن ها ابتدا نیاز است که هر کدام از آن ها را به طور مجزا به شما معرفی کنیم.

گرچه شاید شما عزیزان تا حد زیادی با این دو سیستم آشنا باشید اما نیاز است که اطلاعات شما در این زمینه کامل باشد تا در خرید هر کدام از این سیستم ها با در دست داشتن اطلاعاتی کامل بتوانید بهترین آن ها را انتخاب نمایید تا در هنگام استفاده از داکت اسپلیت یا چیلر با مشکل جدی مواجه نشوید.

از این رو با توجه به نقش مهمی که سیستم های تهویه مطبوع در تامین شرایط آسایش فضاهای کاربران و بهره برداران دارند باید بدانیم که استفاده از چیلر بهتر است یا داکت اسپلیت و هر کدام از این دو دستگاه برای چه ساختمان هایی مناسب اند؟

برای یافتن پاسخ سوالات خود در این مقاله همراه کیهان کو باشید تا اطلاعات مفیدی در زمینه تفاوت ها و شباهت های داکت اسپلیت با چیلر داشته باشید.

معرفی داکت اسپلیت

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

 همانطور که می دانید داکت اسپلیت نوعی سیستم گرمایشی و سرمایشی متداول و پیشرفته است که امروزه  استفاده از آن در آپارتمان های مسکونی و ادرای و تجاری با سرعت زیادی در حال گسترش است. استفاده از این سیستم تهویه مطبوع هم در تابستان و هم در زمستان استفاده می شود.

داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت خارجی و یونیت داخلی تشکیل شده است. این دو قسمت داکت اسپلیت از طریق لوله هایی که جنس آن ها از مس می باشد به یکدیگر متصل می شوند.

داکت اسپلیت به دو نوع معمولی و اینورتر دار تقسیم بندی می شود که معمولا قیمت داکت اسپلیت اینورتردار نسبت به نوع معمولی آن بالاتر می باشد و از مزایای بیشتری نیز برخوردر است.

معرفی چیلر

از چیلر برای تهویه مطبوع در ساختمان های نسبتا بزرگ به عنوان سیستم مرکزی که بر روی پشت بام مورد قرار دارد استفاده می شود. از مهم ترین کاربرد چیلر تامین سرمایش ساختمان ها در فصل تابستان می باشد. در این دستگاه آب سرد یا آب داغ از طریق لوله به داخل فن کویل ها منتقل می شود و با عبور هوا از آن هوای سرد یا گرم به داخل ساختمان جریان پیدا می کند.

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

یکی از شباهت های داکت اسپلیت با چیلر سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی می باشند. اما تفاوت چیلر با داکت اسپلیت می توان گفت:

 • چیلر  مولد مرکزی برودت است و در کنار فن کویل و سیستم لوله کشی و موتور خانه مرکزی به کار می رود.
 • در صورتی که  داکت اسپلیت سیستم تهویه مطبوع مستقل است و به همراه کویل گرمایی و پکیج گرمایشی و بویلر یا دیگ فولادی ( دیگ بخار)  می تواند به تامین حرارت و برودت بپردازد.

اما شاخص هایی که در این دو دستگاه این سیستم ها را از یکدیگر متمایز می کند، شامل موارد زیر می باشد:

۱. مقایسه کنترل مستقیم

در مقایسه کنترل مستقیم داکت اسپلیت و چیلر باید گفت که، سیستم چیلر یک سیستم مرکزی می باشد که نیاز به موتورخانه، فن کویل، یا هوارسان و سیستم های لوله کشی دارد و عملکرد آن به گونه  ای می باشد که می توان هر کدام از فن کویل ها را به صورت جداگانه کنترل کرد، به گونه ای که هر فرد می تواند دمای اتاق خود را افزایش یا کاهش دهد و فن کویل اتاق را از نظر دمایی تحت کنترل داشته باشد.

اما سیستم داکت اسپلیت به صورت مستقل عمل می کند و لوله کشی آن بین یونیت داخلی و خارجی اجرا می شود. به گونه ای که در سیستم داکت اسپیلت همه اتاق ها و سالن های واحد به یک هواساز مرکزی (یونیت داخلی ) متصل می­شوند و نمی­توانیم دمای هر اتاق و یا سالن را به طور جداگانه تنظیم نماییم و دمای همه قسمت های متصل به یک داکت اسپیلت یکسان خواهد بود و همگی با هم روشن و یا خاموش می­شوند.

۲. مقایسه ظرفیت و توان

چیلر ها به طور عمده از توان حداکثری بالایی تولید و عرضه می شوند. این سیستم ها به طور معمول در تناژ ۱۰ تن الی ۱۰۰۰ تن تبرید با قدرت و بازدهی بالاتری نسبت به داکت اسپلیت ها ساخته می شوند.  داکت اسپلیت ها در ظرفیت هوادهی حداکثر ۵ تن عرضه می گردد. بنابراین میتوان گفت در فضاهایی با مساحت کمتر بیشترین بازدهی را دارا می باشند.

۳. مقایسه کانال کشی و لوله کشی

در سیستم چیلر از لوله کشی های مرسوم ساختمان اعم از لوله های چند لایه، گالوانیزه یا جوشی استفاده می شود در صورتی که عملیات اصلی جهت خنک سازی در سیستم داکت اسپلیت لوله کشی مسی است.

۴. مقایسه سطح صدا

در مقایسه صدا های تولید شده از این دو دستگاه می توان گفت داکت اسپلیت صدای به مراتب بالاتری نسبت به چیلر دارد، زیرا این سیستم دارای یک یونیت داخلی با فن بزرگ تری نسبت به فن کویل چیلر می باشد و چه بسا که اگر درست نیز طراحی نشود صدای بیشتری تولید می کند و مزاحم آرامش و استراحت ساکنین واحد مسکونی خواهد شد.

۵. مقایسه مصرف انرژی

مصرف انرژی یکی دیگر از تفاوت چیلر و داکت اسپلیت است. با توجه به سیستم داخلی و عملکرد این دو دستگاه می توان فهمید که چیلر برای سرد و گرم سازی هوا نیاز به مصرف آب دارد. اما برای کار کرد داکت اسپلیت در تابستان و زمستان نیز به مصرف بالای انرژی نیاز می باشد. با توجه مصارف و هزینه بالای انرژی و افزایش هر روزه ی آن در کشور ما، می توان نتیجه گرفت که استفاده از چیلر به دلیل مصرف آب، مقرون به صرفه تر از داکت اسپلیت می باشد.

۶. مقایسه هزینه

به طور کلی هزینه خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم داکت اسپلیت نسبت به مینی چیلرها تقریبا تا ۴۰ درصد کمتر است. در مورد هزینه‌ مصرفی و تعمیر آن نیز باید بدانید که تفاوت فاحشی در میان داکت اسپلیت با مینی چیلرها وجود ندارد.

کیهان کو

کلام آخر مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

با توجه به شناخت شباهت و تفاوت داکت اسپلیت و چیلر اکنون شما می توانید با آگاهی و در دست داشتن اطلاعات جامع ای خود را انجام دهید. فروشگاه اینترنتی کیهان کو همواره سعی دارد بهترین سیستم برودتی و تهویه مطبوع از جمله انواع چیلر ها انواع داکت اسپلیت ها مانند داکت اسپلیت ایرانی و وارداتی را برای مشتریان و کارفرمایان خودمتناسب با بودجه مالی آنان انتخاب کند. این شرکت با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان خود در صداقت کامل و به دور از فضای تبلیغاتی تلاش می کند سیستمی را توصیه کند که علاوه بر تامین نیازهای پروژه مورد نظر هزینه اضافی به کارفرمای محترم تحمیل نکند.

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

 1. خسرو شکوهی گفت:

  لطفا از این مورد پست ها در وبسایت بیشتر قرار دهید
  با تشکر

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و احترام ، حتما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.