تهویه مطبوع

کولرگازی چیست؟

کولرگازی چیست؟

کولرگازی چیست؟

در حال حاضر با توجه به گرم شدن هوای کره زمین و همچنین بی آبی نیاز به یک سیستم خنک کننده قوی و گرم کننده قوی  احساس می شود در هر مکانی، می توان گفت در حال حاضر یکی از پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها کولر گازی می باشد.

اساس کار کولر گازی به این صورت است که با تبدیل مایع مبرد درون کمپرسور به گاز هوای خنک ایجاد شده را به داخل فضای اتاق منتقل می کند. این سری از سیستم های تهویه مطبوع در مدل های متفاوت و با موقعیت نصب های متنوعی توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید و روانه بازار می شوند.

شرکت الماس سناباد مشهد مفتخر است چند تا از بهترین برندهای بازار  را به منظور خریدی بهینه و مقرون به صرفه در تمامی مدل های ارائه شده به صورت خرید آنلاین و حضوری همچنین ارسال رایگان به سراسر کشور عرضه نماید.

به طور کلی کولرگازی ها در مدل های متفاوتی از قبیل کولر گازی دیواری، پرتابل، کاستی و پنجره ای در ظرفیت هوادهی مختلف تولید و در بازار موجود می باشند که هنگام انتخاب و خرید الزامیست که برخی نکات تاثیرگذار را مورد توجه قرار داده که سیستمی متناسب با نیاز خریداری کرده باشیم.

یکی از ویژگی های خیلی مهمی که در کیفیت و قیمت نهایی دستگاه تاثیر مستقیم دارد میتوان به مارک کولرگازی و برند کولرگازی، مقدار ظرفیت هوادهی، برچسب انرژی، برخورداری از تکنولوژی های مدرن اشاره نمود. 

تهویه هوا چیست؟

تهویه مطبوع فرآیند حذف گرما/سرما و رطوبت از فضای داخلی یک فضای اشغال شده است و اغلب به معنای تجهیزات مورد استفاده برای آن فرآیند است. یک تهویه مطبوع معمولی از یک سیستم مکانیکی به نام “پمپ حرارتی” استفاده می کند که امکان انتقال گرما بین واحدهای داخلی و خارجی را با کمک یک مبرد گازی فراهم می کند. یک دستگاه تهویه مطبوع گرما را از مبدل داخلی می گیرد و آن را به مبدل خارجی می فرستد. هنگام خنک شدن، کمپرسور داخل واحد خارجی، مبرد را مایع می کند تا گرما را جذب کند. هنگام گرم کردن، برعکس، گاز تحت فشار گرم تولید شده توسط مبدل حرارتی و کمپرسور در داخل واحد خارجی متراکم می شود تا هوای اتاق را گرم کند. این دو چرخه را می توان تغییر داد و به سیستم اجازه می دهد هم سرمایش و هم گرمایش را فراهم کند.

کولرگازی چیست؟

کولرگازی چیست؟

کولر گازی چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد کولر گازی
ما تاریخچه تهویه مطبوع و آخرین روندها را در آنچه تهویه مطبوع مدرن ارائه می دهد دیده ایم. با این حال، برخی ممکن است مطمئن نباشند که هوا چگونه گرم یا سرد می شود. بیایید به سرعت نحوه عملکرد کولر گازی را به شما توضیح دهیم.

مکانیزم و اصل اساسی کولرگازی

اصل اساسی خنک کننده تبخیری این واقعیت است که آب باید دارای گرمایی باشد که به عنوان “گرمای تبخیر” شناخته می شود تا از مایع به بخار تبدیل شود. به عنوان مثال، دست زدن به الکل باعث تحریک انگشت شما می شود، زیرا با تبخیر الکل، گرما را از پوست دور می کند. این اصل خنک کننده تبخیری را نشان می دهد. برعکس، وقتی گاز به مایع تبدیل می‌شود، گرمای زیادی آزاد می‌کند که به این ترتیب گرمایش تبخیری انجام می‌شود.
سیستم های تهویه مطبوع با استفاده از این اصول کار می کنند. مایعی به نام مبرد از طریق یک سیستم لوله کشی بسته به گردش در می آید و به طور مکرر مایع شده و برای خنک شدن هوا تبخیر می شود. معکوس کردن جریان مبرد (چرخه معکوس) هوا را گرم می کند.

چرخه تبرید

مواد معمولاً هنگامی که گرم یا سرد می شوند حالت خود را تغییر می دهند، یعنی جامد، مایع، گاز. که به آن “حالت های در حال تغییر ماده” می گویند. کولرهای گازی از تغییرات حالت مبرد برای خنک کردن یا گرم کردن هوای اتاق استفاده می کنند. چرخه تبرید به طور مداوم حالت مبرد در حال گردش در یک سیستم لوله کشی بسته را تغییر می دهد.

کولرگازی چیست؟

 

۱. فشرده سازی
هنگامی که فرآیند خنک سازی شروع می شود، مبرد در دما و فشار پایین توسط کمپرسور فشرده می شود. دمای گاز افزایش می یابد و در نتیجه مبرد در دما و فشار بالا گازی می شود.

۲. متراکم شدن
مبرد گازی به کندانسور (تغییرگر حرارت) منتقل می شود، جایی که گرما بین مبرد و هوای بیرون مبادله می شود. این امر گرمای مبرد را در هوای بیرون آزاد می کند. با آزاد شدن گرما، مبرد حالت خود را به مایعی با دمای متوسط ​​و فشار بالا تغییر می دهد.

۳. گسترش
مبرد مایع به سمت شیر ​​انبساط حرکت می کند که فشار مبرد را کاهش می دهد. مبرد کم فشار منبسط می شود، دما را کاهش می دهد و حالت آن را به مایعی با دما و فشار پایین تغییر می دهد.

۴. تبخیر
مبردی که در شیر انبساط به مایعی با دمای پایین و فشار کم تبدیل می‌شود، به اواپراتور (مبدل حرارتی) منتقل می‌شود، جایی که گرما بین مبرد و هوای داخل رد و بدل می‌شود. گرمای هوای داخل خانه به سمت مبرد حرکت می کند و هوا خنک می شود. مبرد گرمای هوا را می گیرد و حالت آن را به گاز کم دما و فشار کم تغییر می دهد و دوباره به کمپرسور باز می گردد.

چرخه معکوس
تهویه مطبوع پمپ حرارتی از یک شیر چهار طرفه استفاده می کند که جریان مبرد را معکوس می کند تا هم سرمایش و هم گرمایش را برای راحتی تهویه مطبوع در تمام طول سال ارائه دهد. این تابع به عنوان چرخه معکوس نامیده می شود. اصطلاح کولر گازی چرخه معکوس نام دیگر کولر گازی پمپ حرارتی، از مکانیسم چرخه گرفته شده است.

کمپرسور
کمپرسور کولر گازی قطعه ای در سیستم است که فشار بخار مبرد را افزایش می دهد تا دمای مبرد را تغییر دهد. اکثر دستگاه های تهویه مطبوع خانگی دارای کمپرسور در داخل واحدهای بیرونی خود هستند.

پمپ حرارتی
گرما از گرم به سرد جریان دارد. یک پمپ حرارتی با استخراج گرما از یک مکان و انتقال آن به مکان دیگر، جریان را معکوس می کند. بسته به اینکه حالت سرمایش یا گرمایش انتخاب شده باشد، با استفاده از چرخه حرارتی فشرده سازی، تراکم، انبساط و تبخیر، گرما را به داخل و خارج پمپ می کند.

معکوس کننده
اینورتر قدرت یا به عبارت ساده، اینورتر، یک دستگاه یا مدار الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تغییر می‌دهد. اکثر ساختمان های خانگی و تجاری معمولاً با برق AC تغذیه می شوند. ولتاژها و فرکانس های استاندارد بسته به کشور متفاوت است. تغییر فرکانس یا ولتاژ نیاز به یک اینورتر دارد که AC را به DC تبدیل می کند و پس از تغییرات مورد نیاز در فرکانس و ولتاژ، DC را دوباره به AC تبدیل می کند. تهویه مطبوع با اینورتر با سرعت موتور قابل کنترل کار می کند – راهی کارآمد برای صرفه جویی در انرژی.

سیستم چیلر آب خنک
یک سیستم چیلر آب خنک دارای یک چیلر است که از آب به عنوان مبرد استفاده می کند و در بسیاری از کاربردهای تجاری و صنعتی یافت می شود. آب گرمای داخل ساختمان را می گیرد، به چیلر برمی گردد و در آنجا خنک می شود و سپس به گردش در داخل ساختمان باز می گردد.

برج خنک کننده
یک برج خنک کننده، که اغلب در پشت بام ها قرار دارد، یک دستگاه دفع گرما است که به عملکرد موثر تهویه مطبوع یخچال کمک می کند. تبادل حرارتی که در واحد تبرید انجام می شود، دمای آب خنک کننده را افزایش می دهد. برج خنک کننده آب را در برابر هوای فن شده به داخل برج نگه می دارد و در معرض تبخیر قرار می دهد که باعث کاهش دمای آب می شود. سپس آب به واحد مبرد منتقل شده و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.

خنک کننده رایگان
خنک سازی رایگان روشی مقرون به صرفه برای استفاده از دمای پایین هوای خارجی در زمستان برای کمک به خنک کردن آب است. آب سرد را می توان تا تابستان ذخیره کرد و در برج خنک کننده برای آزاد کردن گرما استفاده کرد. هنگامی که دمای هوای محیط به دمای تنظیم شده کاهش می یابد، یک شیر تعدیل کننده به آب سرد اجازه می دهد تا از یک چیلر موجود عبور کند و از طریق سیستم خنک کننده آزاد عبور کند، که برای خنک کردن آب در سیستم به نیروی بسیار کمتری نیاز دارد.
در اروپا، خنک کننده آزاد ممکن است به سیستم خنک کننده هوای بیرونی اشاره داشته باشد که از جریان هوای خارجی برای خنک کردن هوا استفاده می کند.

کنترل رطوبت چیست؟

کاهش رطوبت منجر به خشکی هوا می شود که باعث می شود غشای مخاطی گلو نسبت به پاتوژن های آنفولانزا و سایر عفونت ها ایمنی کمتری داشته باشد. از طرف دیگر، رطوبت بیش از حد باعث ناراحتی می شود. هنگامی که رطوبت هوا افزایش می یابد، امکان رشد آلاینده های بیولوژیکی مانند کپک و کنه را فراهم می کند. انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) توصیه می کند که رطوبت نسبی داخل ساختمان بین ۴۰ تا ۶۰ درصد حفظ شود.

تفاوت بین تهویه مطبوع و رطوبت گیر

بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع به عنوان رطوبت گیر عمل می کنند. تهویه مطبوع (خنک کننده) عملکردی است که کاهش دمای اتاق را در اولویت قرار می دهد. بنابراین، هنگامی که حالت خنک کننده در یک تهویه مطبوع انتخاب می شود، به خنک کردن هوا ادامه می دهد تا زمانی که به دمای تنظیم شده کاهش یابد. رطوبت گیرها به گونه ای طراحی شده اند که سطح رطوبت یک فضای معین را کاهش دهند و یک حالت خنک کننده ضعیف را تا رسیدن به رطوبت نسبی از پیش تعیین شده اجرا کنند. برخی از دستگاه های رطوبت گیر می توانند رطوبت زدایی کرده و مجدداً گرم کنند تا محیطی با هوای خشک تر بدون کاهش دما ایجاد کنند.

هدف از تهویه مطبوع چیست؟

یک دستگاه تهویه مطبوع با حذف گرما و رطوبت هوای سرد را در داخل خانه یا فضای بسته فراهم می کند. هوای خنک شده را به فضای داخلی باز می گرداند و گرما و رطوبت ناخواسته را به بیرون منتقل می کند.

 

لینک کوتاه مقاله: https://b2n.ir/keihanco201

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *