تهویه مطبوع, لوازم خانگی

راهنمای خرید کولر گازی  و اسپلیت دیواری

کولرگازی

راهنمای خرید کولر گازی  و اسپلیت دیواری

کولر گازی چیست؟

بریم ببینیم کیهان کو چی برای ما آورده مارکو پلو

کولر گازی یکی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع هست که برای ایجاد سرمایش و گرمایش در فصول گرم و سرد سال می‌تواند مورد استفاده قرار میگیرد به طور کلی اساس کار کولر گازی‌ها بر پایه سیکل تبرید است و برای این منظور از اجزای اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور استفاده می کند.

به طور کلی و راحت بخواهیم صحبت کنیم :

کولر گازی وسیله ای هست که با تبدبل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما و گرما می کند که در بعضی از کولرگازی ها امکان معکوس کردن وجود دارد و می توان کولر را تبدبل یک سیستم گرمایی کرد و در فصل زمستان به عنوان یک وسیله گرمایشی از اون استفاده کرد.

خوب کولر گازی از چهار جزء اصلی کمپرسور ،کندانسور ،اواپراتور و شیر انبساط تشکیل می شود که در ادامه به توضیحات آنها می پردازیم. در کولرگازی از گاز مخصوص تبرید از جمله R-22 یا R-134a یا R-404 استفاده می شود.

اجزای اصلی کولر گازی

 

کمپرسور : کمپرسور اصلی ترین قسمت از اجزای داخلی کولر گازی است که وظیفه مکش گاز از اواپراتور و همچنین فشرده کردن و انتقال آن به کندانسور را برعهده دارد.

انواع کمپرسور کولر گازی عبارت اند از : کمپرسور پیستونی، روتاری و اسکرول می باشد که بسته به نوع و منطقه استفاده از کولر گازی متفاوت است.

کندانسور : کندانسور وظیفه دفع گرمای جذب شده در قسمت اواپراتور و همچنین دفع گرمای به وجود آمده در قسمت کمپرسور را برعهده دارد.

اواپراتور : اواپراتور ابزاری است که برای تبخیر آب و یا دیگر مایعات به کار می رود که در کولرگازی نیز با جذب گرمای محیط باعث تیخیر مبرد (مبرد گاز مورد استفاه در کولر گازی است) می شود و همچنین باعث می شود حرارت از محیط سرد و همچنین از محصولاتی که در آن محیط وجود دارند گرفته شود.

شیر انبساط : شیر انبساط وظیفه کاهش فشار مبرد مایع و کم کردن دمای اشباع مبرد را برعهده دارد.

انواع کولر گازی کولرگازی پنجره ای کولرگازی پرتابل (قابل حمل) کولرگازی اسپلیت دیواری کولرگازی ایستاده

مزایای کولر گازی

 • کاهش آلودگی هوا
 • حذف باکتری های موجود در هوا
 • مجهز به فیلتر ضد آلرژی
 • توانایی بالا در سرمایش و گرمایش
 • مجهز به سیستم ترموستات برای کنترل دما
 • مجهز بودن به فیلترهای مخصوص تصفیه هوا
 • قابلیت خنک‌کننده بخش‌های مختلف در خانه
 • عدم استفاده از آب به‌عنوان خنک‌کننده
 • عدم تولید صدا بالا

معایب کولر گازی

 • پر هزینه و گران قیمت
 • مصرف انرژی بالا که در مدلهای اینورتر تا حدودی این مشکل برطرف می شود
 • خشکی پوست
 • خشکی چشم، مخصوصا برای کسانی که حساسیت چشمی دارند موجب خشکی، درد و خارش چشم می شود.
 • مواردی همچون تشدید مشکلات تنفسی، عفونت دستگاه تنفسی و حساسیت
 • افزایش آلودگی هوا در صورت استفاده از مارک های نامعتبر

انواع کولر گازی

 1. کولرگازی پنجره ای
 2. کولرگازی پرتابل (قابل حمل)
 3. کولرگازی اسپلیت دیواری
 4. کولرگازی ایستاده

انواع کولر گازی کولرگازی پنجره ای کولرگازی پرتابل (قابل حمل) کولرگازی اسپلیت دیواری کولرگازی ایستاده

کولر گازی پنجره ای

دلیل اسم گذاری این نوع از کولر گازی‌ها این هست که کولر گازی پنجره‌ای معمولا در قسمتی از پنجره نصب می‌گردند. کولر گازی پنجره‌ای، یک سیستم یک پارچه است که تمامی قطعات مورد نیاز برای فعالیت کولر گازی (همچون فن و اینورتر) در آن جای گرفته است. میزان سرمایش کولر گازی پنجره‌ای در حدود کولر گازی پرتابل است

کولر گازی پنجره‌ای

 

کولر گازی پرتابل

یکی دیگر از انواع کولر گازی‌،کولر گازی پرتابل هست که دارای شبیع به کولر گازی پنجره ای هست، همانجورکه از نام این کولر گازی مشخص است. قابلیت حمل دارد و بیشتر برای محیط های کوچک مناسب است .مزیتی که باعث میشه تا کولر گازی پنجره ای و پرتابل هنوز هم به عنوان یک انتخاب در نظر گرفته شود هزینه پایین، مصرف انرژی نکم و نصب آسان آن است

کولر گازی پرتابل تک الکتریک

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده، در ظرفیت‌های متفاوتی موجود هست و برای خنک کردن محیط‌های عمومی مثل کتابخانه‌ها، سالن‌های همایش و مغازه ها و پاساژهاو … بسیار مناسبه  برای برخی از مناطق گرمسیری ایران که هوا بسیار گرم میشه بسیار مناسبه البته باید هزینه مصرف برق آن را هم در نظر بگیرید.

 

اسپلیت ایستاده تک الکتریک 48000 سرد و گرم حاره ای

کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت، رایج‌ترین نوع کولر گازیه که در بازار می‌تونید اون را پیدا کرد و بخرید. این کولر گازی در ظرفیت‌های متفاوتی در بازاره که متناسب با محیط می‌تونه گزینه مناسب را انتخاب کرد و برندهای متفاوتی آن را عرضه می‌کنند.

اسپلیت دیواری تک الکتریک 30000 سرد و گرم

کولرگازی معمولی

کولر گازی معمولی بعد از روشن شدن آمپر برق بالایی میکشه و بعدش با حداکثر توان برودتی شروع به کار کرده و پس از مدتی دما هوای محیط را به حد مطلوب می رسونه و بعدش خاموش میشه. در این نوع عملکرد دو نکته وجود داره

یکی خاموش و روشن شدن مکرر باعث نوسانات متناوب برق و افزایش استهلاک کمپرسور میشه.

یکی دیگه برای کنترل و بهبود زمان روشن و خاموش شدن باید بین دمای روشن شدن و خاموش شدن دستگاه یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچکترین تغییر دما روشن یا خاموش نشود این اختلاف دما ۱ الی ۳ درجه می باشد. در نتیجه دما محیط تحت پوشش کولر گازی معمولی همیشه دما متغیر داشته و دمای هوا دائما در حال افزایش و یا کاهش می باشد.

اسپلیت دیواری تک الکتریک 24000 سرد و گرم

کولر گازی اینورتردار چیست؟

در کولر گازی های معمولی زمانی که دمای مورد نظر مشخص میشه ترموستات به طور پیوسته دمای محیط را بررسی می‌کنه و وقتی دمای محیط با دمای تنظیم شده یکسان شد فرمان خاموش شدن کمپرسور را صادر می‌کند. پس از اون حالت نیز ترموستات هنوز هم مشغول بررسی دمای محیط است و در صورتیکه دمای محیط نسبت به دمای تنظیم شده تغییر کرده باشد، ترموستات فرمان روشن شدن کمپرسور را صادر می‌نماید

خاموش شدن و روشن شدن متوالی کمپرسور طی این فرآیند باعث میشه تا به کمپرسور شوک الکتریکی وارد شه و طول عمر قطعات کولرگازی به مرور زمان کاهش پیدا کنه همچنین در زمان روشن شدن کمپرسور بالاترین میزان انرژی مصرف می‌شود که همین امر موجب می‌شود تا کولر گازی‌های معمولی مصرف انرژی بالایی داشته باشند

با بهره گیری از تکنولوژی های جدید، نسل جدیدتری از کولر گازی ها روانه بازار شد که مشکلات گفته شده برای جدیدترین کولر گازی را نداره جدیدترین نسل کولر گازی ها، کولر گازی اینورتردار می‌باشد که به آنها کولر گازی کم مصرف نیز گفته می شود.

چیزی که باعث میشه تا کولر گازی های نسل جدید، عملکرد بهتری نسبت به کولر گازی های معمولی داشته باشد وجود اینورتر در ساخت آنها است. اینورتر (Inverter) به معنای معکوس کننده است و در اصل یک کیت الکترونیکی می‌باشد که در سر راه کمپرسور قرار می‌گیرد و موجب می‌شود تا کمپرسور با دور متغیر کار کند. به عبارت دیگر، اینورتر با تغییر فرکانس و ولتاژ، موتور کولر گازی را راه اندازی می‌نماید و همچنین دور موتور را کنترل می‌کند.

اسپلیت دیواری اینورترتک الکتریک 24000 سرد و گرم

تفاوت بین کولر گازی اینورتر و معمولی در چیست؟
کولر گازی معمولی یا غیر اینورتر

کولر گازی غیر اینورتر یا دور ثابت با یک مقدار ثابت قدرت و سرعت ثابت کار می کنه. این بدان معناست که هر زمان دمای اتاق به حد مطلوب می رسد کمپرسور باید کاملا متوقف شود و دوباره شروع به کار کند.

در این نوع کولرگازی ترتیب کمپرسور خاموش یا روشن است. هنگامی که روشن است در ظرفیت کامل مصرف برق است. هنگامی که ترموستات به تنظیم درجه حرارت مورد نیاز می رسه کمپرسور متوقف میشه ولی فن همچنان کار می کنه. هنگامی که ترموستات احساس می کنه که دمای اتاق تغییر می کنه کمپرسور دوباره شروع میشه.

کولر گازی اینورتر

این تکنولوژی در ژاپن توسعه یافته و در حال حاضر به طور جهانی برای کولر گازی ها و یخچال و فریزر به طور یکسان استفاده می شود. در کولر گازی های اینورتر کمپرسور دائما روشن است و فقط سرعت کمپرسور تغییر می کند تا اطمینان حاصل شود که عملیات کارآمد و دقیق خنک سازی یا گرمایش به اندازه مورد نیاز باشد.

فن آوری اینورتر مانند یک شتاب دهنده در ماشین عمل می کند. وقتی کمپرسور نیاز به قدرت بیشتری دارد، قدرت بیشتری و هنگامی که نیاز به قدرت کمتری دارد قدرت کمتری فراهم می کند. در این نوع تنظیم، کمپرسور همیشه روشن است، اما با توجه به دمای هوا تنظیم می شود.

 روش محاسبه کولر گازی؟

 

برای محاسبه ظرفیت و قدرت کولرگازی از روش های زیر می توان استفاده کرد

ابتدا برای اتاق های مربع و مستطیل و همچنین اتاق های مثلثی شکل ، مساحت آنها را بدست می آوریم و اگر تعداد نفرات در اتاق بیش از دو نفر باشند به ازای هر نفر ۲۰۰  بی تی یو اضافه می کنیم.

* ظرفیت سرمایش و گرمایش در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری ( تا ۴۳ درجه سانتیگراد ) برای هر متر مکعب به طور میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ بی تی یو می باشد

– به عنوان مثال ظرفیت یک اتاق به طول ۱۰ و عرض ۳ متر با ارتفاع ۳ متر

مساحت اتاق        ۳×۱۰ = ۳۰

حجم اتاق             ۳×۳۰ = ۹۰

                   ۹۰×۳۰۰ = ۲۷۰۰۰

 

* ظرفیت سرمایش و گرمایش در مناطق گرمسیری و فوق گرمسیری ( بیش از ۴۳ درجه سانتیگراد ) برای هر متر مکعب به طور میانگین ۳۰۰  تا ۴۰۰ بی تی یو می باشد.

– به عنوان مثال ظرفیت یک اتاق به طول ۱۰ و عرض ۳ متر با ارتفاع ۳ متر

مساحت اتاق        ۳×۱۰ = ۳۰

حجم اتاق             ۳×۳۰ = ۹۰

                   ۹۰×۴۰۰ = ۳۶۰۰۰

سخن آخر
برندهای مختلف و متنوعی از کولر گازی و اسپلیت در بازار موجوده که هر کدوم دارای ویژگیهای خاص و منحصربه فردی هست و بسته به شرایط محیطی و آب و هوایی که در آنجا زندگی می کنید می توانید محصول خود را انتخاب کنید مثلا برای مناطق شمالی کشور که هوا زیاد گرم نیست لازم نیست که از کولر گازی های قدرتمند و پر مصرف استفاده کنید و یا در مناطق جنوبی که هوا گرمتره باید کولرگازی را انتخاب کرد که بتوان در آن شرایط بهترین عملکرد و بهره وری را داشته باشد.
اگر در انتخاب و خرید کولر گازی مشکل دارید جهت مشاوره و راهنمای رایگان با کارشناسان ما در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید همچنین در صورت داشتن سوال و یا نظر در مورد این مقاله می توانید در قسمت نظرات این متن آن را بیان نمایید.

مارکو میزان مصرف برق کولر گازی چقدراست؟

تقریبا بیشتر از %۸۰  از ایرانی ها در فصل گرما از کولر برای خنک کردن محیط خودشون استفاده می کنند که از این امار نزدیک به  ۵۰تا ۶۰ درصد از کولر های آبی و تقریبا بیش از ۲۰ درصد از کولر گازی و یا از سایر سیستم های خنک کننده استفاده می کنند

مارکو نصب کولر گازی چطوری هست؟

نحوه نصب کولرگازی با توجه به نوع کولرگازی متفاوته و برای همین منظورباید به یک تکنسین حرفه ای مراجعه کنید تا خسارتی به دستگاه وارد نشود. که اینجا شرکت الماس سناباد مشهد دارای متخصصین برای یاری شما هست 

مارکو جان از کجا می تونیم کولر گازی بخریم؟

 آیا با مراجعه به مغاره های شهر محل زندگی خودمون کولر بخریم یا از نمایندگی ها آن را خریداری کنیم و یا به شهرهای مرزی همچون بانه سفر کنیم و کولرگاری خود را خریداری کنیم.

به نظر من خرید از فروشگاه اینترنتی معتبری همچون فروشگاه کیهان کو بهترین روش برای خرید کولر گازی است. فروشگاه اینترنتی کیهان کو بدون واسطه و مسقیم محصول را وارد می کند و شما می توانید بدون نیاز به صرف هزینه اضافی و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید و بهترین محصول را انتخاب کنید.

مارکو حالا چه نوع کولرگازی بخریم؟

انتخاب نوع کولر گازی به محیط و فضای محل سکونت شما عزیزان بستگی دارد. مثلا برای منازل مسکونی و اداری و مکانهایی که امکان نصب پنل خارجی وجود دارد گولر گازی های اسپلیت دیواری بیشترین استفاده را دارند و برای مکانهایی همچون تالارها، فروشگاه های بزرگ وغیره کولر گازی های ایستاده مناسب است. 

مارکو چه مارک کولرگازی خوبه؟

یکی دیگر از سوالاتی که در هنگام خرید کولر گازی مطرح میشه این است که کولر گازی چه مارک کولرگازی بخریم  در جواب باید گفت که برندهای مختلفی از کولرگازی در بازار موجوده و شرکتهای زیادی در زمینه تهویه مطبوع فعالیت می کنند که در اینجا ما فقط می گیم که از کیهان کو فقط خرید کنید چون هم نمایندگی رسمی ال جی و گلدیران هست و هم خیلی معتبره

 مارکو جان یک چیز خیلی مهم !

آیا کولر گازی با گاز شهری کار می کند؟

کولر گازی وسیله ای برقیه و با استفاده از برق شهری کار می کند که البته مدل های ایستاده معمولا با برق ۳ فاز کار می کنند. کولر گازی مانند یخچال با تبدبل گاز مایع تولید سرما می کند و همچنین با جذب هوای گرم داخل محیط و پخش هوای سرد موجب خنک شدن فضای اطراف خود می شود.

در کولر های گازی از دو نوع گاز R410A  و R22 استفاده میشه که گاز R22 نسبت به گاز R410A ارزان تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از گاز R410A به عنوان جایگزینی برای گاز R22 استفاده می شود که نسبت به آن گرانتر است و همچنین آلاینده کمتری نیز دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.