بازاریابی

۷روندجهانی که دنیای بازاریابی را دگرگون خواهدکرد

7روندجهانی که دنیای بازاریابی را دگرگون خواهدکرد

۷روندجهانی که دنیای بازاریابی را دگرگون خواهدکرد

یکی از مهم ترین موضوعاتی که توجه به آن از دیدگاه استراتژیک برای تمامی مدیران و متخصصان حوزه کسب و کار حائز اهمیت می نماید، مطالعه روندهایی است که آینده بازاریابی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در این قسمت قصد بر آن است تا عمده ترین مباحث و روندهایی که بیشترین توجهات را از سال ۲۰۲۱ به خود معطوف خواهد نمود به طور خلاصه معرفی نماییم.

شناخت این روندها می تواند مبنایی برای برنامه ریزی های آتی فعالان اقتصادی شکل دهد.

نگاهی به هفت روند جهانی که دنیای بازاریابی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

بازاریابی

بازاریابی رابطه‌ای

بازاریابی رابطه‌ای (Relationship Marketing)

همانگونه که در بخش های آموزشی قبلی نیز اشاره شده بود، بازاریابی رابطه‌ای به نوعی از بازاریابی اشاره دارد که طی آن شرکت سعی در ایجاد یک رابطه محکم و بلند مدت با مشتریان خود دارد و در خلال این رابطه بلند مدت به جای فروش مقطعی، به کسب درآمد بلند مدت ناشی از وفاداری مشتری و خرید مجدد او فکر می کند.

آنچه از سال ۲۰۱۸ بیش از پیش بر این روند موثر خواهد بود افزایش روزافزون تعداد تلفن‌های هوشمند است که تعداد آنها تا سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲ میلیارد دستگاه خواهد بود. بستر ارتباطی این تجهیزات نیز زیرساخت اصلی تسهیل رابطه بین مشتریان و کسب و کارها را تشکیل خواهد داد.

نکته جالب توجه آن است که در این بین کسب‌وکارهای ایرانی نیز تحرک ویژه‌ای در این حوزه از خود نشان می‌دهند.

7روندجهانی که دنیای بازاریابی را دگرگون خواهدکرد اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation) 

شنیدن این موضوع که اتوماسیون بازاریابی از حوزه‌های جذاب و پرهیاهوی بازاریابی در سال ۲۰۱۶ خواهد بود خیلی غافلگیر کننده نیست؛ چرا که حتی در فضای کسب‌وکار کشوری مثل کشورمان ایران، به شکل روزمره شاهد تولید و عرضه ابزارهای متنوعی از شرکت‌های فروشنده راه‌حل‌های نرم افزاری در این زمینه هستیم.

از سوی دیگر بد نیست بدانید که اغلب متخصصین، اتوماسیون بازاریابی را از حیث قابلیت‌های کاربردی زیرمجموعه‌ای از تکنولوژی‌های مدیریت ارتباط با مشتریان یا همان Operational_CRM قلمداد می کنند. اما فارغ از دسته‌بندی‌های تکنولوژیک، باید دانست که روند تکاملی ابزارهای جدید بازاریابی بیش از هر چیز بر تسهیل تولید محتوا (که بیش از ۵۰ درصد وقت بازاریابان را به خود اختصاص داده) و مشتری‌یابی (Prospecting) بر بستر شبکه‌های اجتماعی تکیه خواهند داشت.

بازاریابی

فناوری‌های بازاریابی مبتنی بر مکان

فناوری‌های بازاریابی مبتنی بر مکان

یکی از موضوعاتی که حرکت به سمت آن همواره در طول دوران تکاملی بازاریابی ادامه داشته، ایجاد یک تجربه مشتری منحصربفرد برای تک تک مشتریان و متناسب با شرایط خاص هر یک از آنان بوده است. این روند تکاملی همان حرکت از بازاریابی انبوه (Mass Marketing) به سمت بازاریابی تک به تک (one-to-one Marketing) است که در نهایت موجب تولد CRM شد.

در این بین آنچه که به عنوان یک فاکتور تعیین کننده نقش آفرینی کرده است قابلیت‌های تکنولوژیک پشتیبان از فعالیت‌های بازاریابی بوده است. به عبارت دیگر بازاریابان روز به روز در تلاش هستند تا با تکیه بر فناوری های مدرن تر تجربیات بهتر و راحت تری برای مشتریان خود پدید آورند.

یکی از جدیدترین فناوری هایی که بهره برداری از آن در دنیای کسب و کار در حال افزایش می باشد فناوری های مبتنی بر مکان است. قابلیت هایی که توسط بلوتوث، RFID، GPS، شبکه های موبایلی، انواع تجهیزات همراه و مواردی از این دست عرضه می شوند همگی در این دسته قرار می گیرند. این فناوری ها در یک ویژگی مشترک هستند و آن قابلیت تعیین مکان کاربران است.

به عنوان مثال فرض کنید شما بتوانید تراکنش های تبلیغاتی یا حتی پیشنهادهای قیمتی خود را به سوی مشتریان هدف در یک محدوده مشخص زمانی و مکانی مشخص هدایت کنید به بیان دیگر در کنار همه ویژگی های عمومی مشتری، شما به اطلاعات مکان های حضور او دسترسی خواهید داشت.

پیش بینی می شود بکارگیری اینگونه ابزارها در حوزه های مختلف کسب و کار نظیر فروش و بازاریابی، در سطح جهان به سرعت و به طور وسیع توسعه یابد. در فضای کسب و کار ایران نیز اگر چه به کندی اما اتفاقاتی از این دست در حال رویداد است که اپلیکیشن های فروش موبایلی از پیشروهای این موضوع محسوب می شوند.

بازاریابی

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی (Virtual Reality) 

قبل از هر توضیحی به نمودار زیر که روند درآمدهای جهانی کسب شده از فروش سخت افزارها و نرم افزارهای حوزه واقعیت مجازی از سال ۲۰۱۴ تا کنون و تخمین ارقام برای سال های آتی را نشان داده است، نگاهی بیندازید.

بازاریابی

بازاریابی زودگذر

بازاریابی زودگذر

طبیعت خلاقانه، پویا و تکاملی بازاریابی در رسانه های اجتماعی واقعا جالب و خارق العاده است. درست در زمانی که شما فکر می کنید با اشباع کاربران در اینگونه رسانه ها، دیگر روش جدیدی در این عرصه نخواهد بود شکلی جدید از بازاریابی ظهور یافته و همگی را غافلگیر می کند.

بازاریابینسل جدید موتورهای جستجو 

امروزه هیچکس نیست که در عمق و وسعت تاثیر موتورهای جستجوی اینترنتی برحوزه بازاریابی تردیدی داشته باشد. کمتر کسی را می توان سراغ گرفت که در حوزه بازاریابی کار کند و اصطلاحاتی نظیر Search Engine Optimization و یا Search Engine Marketing را نشنیده باشد.

بد نیست بدانید که Facebook در حال آزمایش موتور جستجوی خود است تا آن را به کاربران آنلاین عرضه کند و این به معنای نسل جدیدی از موتورهای جستجو خواهد بود که متکی بر قابلیت های گسترده این شبکه اجتماعی است.

یکی دیگر از روندهایی که موتورهای جستجو در حال دنبال کردن و توسعه آن هستند، قابلیت جستجوی محصولات و اضافه کردن دکمه خرید در صفحات جستجوست.

یکپارچه شدن تمامی این قابلیت ها یعنی جستجوی پیشرفته، پرداخت و خرید در صفحات جستجو و رد و بدل شدن نظرات مشتریان در شبکه های اجتماعی پس از خرید، زمینه هایی را ایجاد خواهد کرد که تجربه مشتریان در آن بسیار متفاوت از امروز خواهد بود.

بازاریابی

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

در ساده ترین تعریف اینترنت اشیا یا IOT به وضعیتی اطلاق میشود که در آن، اشیاء معمولی مانند تلویزیون، یخچال، ساعت‌های مچی و … به اینترنت وصل شده و با انتقال داده‌ها و دریافت اطلاعات، مانند انسان‌ها کاربر اینترنت می‌شوند و هویت دیجیتالی پیدا می‌کنند.

۱۰ قانون موفقیت از پولدارترین های دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.