تهویه مطبوع

مقایسه چیلر با فن کویل و مولتی وی

مقایسه سیستم تهویه مطبوع چیلر با فن کویل و مولتی وی

مقایسه چیلر با فن کویل و مولتی وی

در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه انتخاب و خرید چیلر و فن کویل و VRF با کارشناسان شرکت الماس سناباد مشهد(کیهان کو) در ارتباط باشید

مقایسه سیستم تهویه مطبوع چیلر با فن کویل و مولتی وی

 

مقایسه سیستم تهویه مطبوع چیلر – فن کویل با مولتی وی
سیستم مولتی وی  

سیستم چیلر – فن کویل

 

گرمایش با فشردن یک کلید می توان mode دستگاه را از حالت سرمایش به گرمایش تبدیل کرد. به دلیل محدودیت دما در اواپراتور چیلرها، دستگاه در فصل سرما نمی تواند گرمایش کافی ایجاد کند.

در صورت تمایل برای استفاده از چیلر در فصل سرما برای گرمایش باید به جای آب از محلول آب و درصدی مشخص ضدیخ با توجه به شرایط دمایی منطقه  استفاده کرد.

تامین آسایش میان فصلی با توجه به نیاز، برای تعویض mode دستگاه با فشردن یک کلید می توان سرمایش یا گرمایش گرفت.

 

در صورت نیاز برای تغییر mode دستگاه احتیاج به اپراتور مسلط برای تغییر حالت دستگاه است.
یونیت داخلی در این سیستم با رسیدن دما محیط به دما تعیین شده سیستم کنترل اقدام به بستن شیر ورودی یونیت داخلی مربوطه نموده و از چرخش بیهوده مبرد و مصرف انرژی اضافه جلوگیری می کند و هم کنترل بهتری بر روی دمای محیط خواهد داشت. در سیستم فن کویل به دلیل عدم تعبیه شیر سه راهه، در فصل سرما و گرما در صورت خاموش بودن دستگاه نیز، چرخش آب وجود دارد.

 

کنترل سیستم در سیستم مولتی وی فرد با استفاده از کنترلر نمایشگر نصب شده در داخل واحد می تواند تمامی پارامتر ها و وضعیت کارکرد سیستم را
مشاهده کند. فرد می تواند از طریق همین کنترلر زمان خاموش / روشن شدن دستگاه، دما هر فضا در ساعات مختلف شبانه روز و دیگر محدودیت ها و آپشن ها را تنظیم نماید.
در چیلر امکان انجام این موارد وجود ندارد، مگر اینکه سیستم BMS در ساختمان فعال و به چیلر متصل باشد.
محل نصب و فضای اشغالی  ابعاد چیلر و یونیت خارجی مولتی وی در مدل های مینی نزدیک ولی در تناژ های بالا یونیت خارجی مولتی بسیار کوچک تر از چیلر در همان تناژ است.

 وزن چیلر ها در تناژ برابر به مراتب بالاتر از یونیت های خارجی مولتی وی است.

میزان مصرف انرژی  میزان مصرف انرژی به دلایل زیر در مولتی وی ها بسیار کمتر از چیلر – فن کویل است:

 به دلیل کنترل حجم مبرد با توجه به میزان بار، در اکثر مواقع یونیت های داخلی و خارجی با ظرفیتی به مراتب کمتر از ظرفیت واقعی خود کار می کنند و در صورت تامین دما لازم در یک فضا یونیت داخلی مربوطه از مدار خارج می شوند.

 به دلیل استفاده از فن های اینورتر در تمامی یونیت های داخلی، نداشتن پمپ سیر کولاسیون و بسته بودن شیر برقی یونیت های داخلی در صورت عدم استفاده یا رسیدن به دمای تعیین شده، مصرف انرژی بسیار پایین تری خواهد داشت.

 به دلیل نوآوری و تکنولوژی بالا کنترلر، کنترل دما محیط به صورت یکدست تر و سریع تر با صرف انرژی پایین تری تحقق می یابد.

هزینه نصب و راه اندازی هزینه لوله کشی و نصب در مدل های مولتی وی بیشتر از چیلر – فن کویل خواهد بود. در پایان فصل گرما و قبل از شروع فصل سرما باید آب درون چیلر به طور کامل تخلیه شده و شیر های ورودی و خروجی بسته شود به دلیل مشکلات ناشی از یخ زدگی آب در اواپراتور چیلر 
تعمیر و نگهداری احتیاج به اپراتور مسلط برای تغییر فصل چیلر، بازدید های دوره ای چیلر و فن کویل ها باعث شده که هزینه های تعمیر و نگهداری در چیلر ها به مراتب بیشتر از مولتی وی ها باشد.
عیب یابی دستگاه در سیستم های مولتی وی به دلیل یکپارچگی به محض بروز خطا چه در یونیت های داخلی و چه در یونیت خارجی پیغام خطا بر روی نمایشگر تعبیه شده در هر واحد نمایش داده می شود. در سیستم چیلر نمایشگر روی خود چیلر نصب است و در صورت بروز خطا
تا زمانی که فرد به چیلر مراجعه نکند متوجه بروز خطا نمی شود.
آلودگی صوتی یونیت خارجی
 از نظر سطح صدا یونیت های خارجی مولتی وی کمتر از چیلر ها است.یونیت داخلی
 از نظر سطح صدا یونیت های داخلی مولتی وی بسیار کمتر از فن کویل ها است. به دلیل استفاده از فن اینورتر در یونیت های داخلی 

 

 

مقایسه سیستم تهویه مطبوع چیلر با فن کویل با مولتی وی

لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/keyhanco16

یک فکر در مورد “مقایسه چیلر با فن کویل و مولتی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.