تهویه مطبوع

نحوه عملکرد کولر گازی

کولر گازی

نحوه عملکرد کولر گازی

How the air conditioner works

در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه انتخاب و خرید چیلر با کارشناسان شرکت الماس سناباد مشهد(کیهان کو) در ارتباط باشید

شرکت الماس سناباد مشهد نمایندگی رسمی ال جی در مشهد

نمایندگی جی پلاس در مشهد

نمایندگی تک الکتریک در مشهد

نمایندگی کولرگازی الجی در مشهد فروشگاه اینترنتی کیهان کو

چرخه سرمایش کولرهای گازی

چرخه سرمایش کولرهای گازی بر اساس چرخه های سردسازی (تبرید) کار میکنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند: تبخیر کننده (اواپراتور)، کمپرسور (تراکم) کندانسور( میعان) و شیر انبساط ماده سردساز قبل از شیر انبساط به صورت مایع با فشار زیاد و هم دمای محیط است. پس از عبور از شیر انبساط و تبخیر کننده، فشار و دمای آن کاهش یافته، در فشار و دمای پایین تبخیر می شود.

عمل تبخیر در طول تبخیر کننده ادامه یافته از مقدار مایع کم شده و به مقدار بخار افزوده می شود تا در خروج از تبخیر کننده ماده سردساز (مبرد) کاملا تخبر شده و به صورت گاز خواهد بود. گرمای لازم برای تبخیر ماده سردساز از محیط اطراف تبخیر کننده گرفته می شود. بنابراین دمای محیط اطراف تبخیر کننده که هوا می باشد، کاهش می یابد و از طریق فن هوای خنک به محیط داخل رانده میشود.

گاز خروجی از تبخیر کننده وارد کمپرسور می شود، در کمپرسور ضمن عمل تراکم، فشار و دمای آن افزایش یافته و وارد کندانسور می شود. در کندانسور به واسطه عمل گرماگیری از ماده سردساز که از طریق هوای بیرون انجام می پذیرد، دمای سردساز به دمای محیط رسیده و شروع به تقطیر می نماید. گرمای جذب شده از سردساز به کمک دهنده به هوای بیرون منتقل می شود. سردساز با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل می شود و این مایع به کمک لوله مویین و شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی بیشتری برای جذب حرارت در تبخیر کننده داشته باشد و این چرخه پیوسته تکرار می شود.

۲- چرخه گرمایش در کولر گازی 

در حالت گرمایش چرخه فوق از طریق یک شیر چهار طرفه تغییر نموده و گاز سردساز گرم شده در کمپرسور، مستقیما به سمت تبخیر کننده رفته و در آنجا با از دست دادن گرمای خود باعث گرم شدن لوله های تبخیر کننده و در نتیجه گرم شدن محیط میشود.

نحوه عملکرد کولر گازی

نحوه عملکرد کولر گازی

٣- تفاوت کولر گازی اینورتر دار با کولر گازی معمولی

کمپرسورهای کولر گازی از نظر نوع سامانه کارکرد می تواند دور ثابت باعث می شود در هر بار خاموش و روشن شدن، شوک به سیستم برق وارد شود (جریان کشی زیاد در لحظه راه اندازی در کمپرسورهای اینورتردار به وسیله تغییر دور کمپرسور میزان توان مورد نیاز سردساز کنترل می شود و از خاموش و روشن شدن مکرر جلوگیری می شود در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف برق می گردد. کنترل سرعت. در کمپرسور با جریان متناوب از طریق تغییر فرکانس و در کمپرسورهای جریان مستقیم از طریق تغییر ولتاز صورت می گیرد.

۴- تفاوت کولر گازی خورشیدی با کولر گازی معمولی

تفاوت اساسی ساختاری کولر خورشیدی در استفاده از کلکتورهای خورشیدی است. در کولرهای گازی معمولی، بخش زیادی از توان الکتریکی ورودی صرف متراکم کردن گاز سردساز می شود (وظیفه کمپرسور)، کلکتورهای خورشیدی با افزایش دمای سردساز در فاز گاز و فشرده سازی آن و انجام عمل سوپرهیت، میزان مصرف انرژی الکتریکی کمپرسور را تا حد زیادی کاهش می دهند. در قسمت فوقانی کولر خورشیدی مخزن آب گرمی نیز تعبیه شده است تا در طول شبکه انرژی خورشید در دسترس نیست از گرمای آب برای افزایش دمای سردساز استفاده شود.

تفاوت کولر گازی خورشیدی با کولر گازی معمولی

۵- نحوه عملکرد کولر گازی خورشیدی

سردساز به صورت گاز سرد و کم فشار به کمپرسور می رسد. و کمپرسور سردساز را که در این قسمت به حالت گاز است فشرده می کند و دما و فشار آن را افزایش می دهد

سردساز به صورت گاز گرم از کمپرسور خارج شده و وارد کلکتور خورشیدی میشود : کلکتور خورشیدی دمای سردساز را افزایش می دهد و سردساز را در حالت سوپرهیت قرار میدهد و گاز سردساز وارد کندانسور شده و بعد از کاهش دما به مایع تبدیل می شود. این عمل یا عبور دادن هوا از لوله های کندانسور با استفاده از فن انجام می شود. دمای سردساز در این قسمت به دمای محیط می رسد مایع سردساز به تبخیر کننده وارد شده و فشار آن کاهش یافته و به گاز تبدیل می شود. و سردساز در تبخیر کننده تغییر حالت میدهد و برای این کار دمای محیط اطراف را گرفته و آن را سرد می کند. با استفاده از فن تبخیر کننده، این هوای سرد به داخل محیطی که مدنظر است، رانده میشود.

کولر گازی خورشیدی

۶- مزیت کولر گازی خورشیدی نسبت به مدل اینورتردار

مزیت مهم کولرهای گازی خورشیدی در چرخه گرمایشی آن است که به عنوان نمونه برای کولر ۲۴۰۰۰ مطابق جدول دریافتی از شرکت تولید کننده Dream Land Solar جریان مصرفی در حالت گرمایش در حدود A ۸/۶ است، در حالی که در کولر اینورتردار کا مدل SV246 این عدد به A ۱۰/۴ می رسد.

(حدود ۲۶ درصد بیشتر از مدل خورشیدی) ۷- نحوه تخصیص کولر مطابق با فضای مورد نیاز برای سرمایش

۱-۷- مناطق معتدل و مرطوب

اماکن مسکونی برای هر متر مربع ۴۰۰ تا ۵۰۰ بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۵۰۰ تا ۷۰۰ بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

۲-۷- مناطق گرم و خشک 

اماکن مسکونی برای هر متر مربع ۵۰۰ تا ۶۰۰ بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی ہو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

۳-۷ – مناطق گرم و مرطوب:

اماکن مسکونی برای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی نی بو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بی تی یو

۸- بر چسب انرژی بر اساس EER

 آشنایی با برخی اصطلاحات کولرگازی ها 

 سردساز (Refrigerant) : ماده ای است که با جذب حرارت تبخیر شده و محیط پیرامون را خنک می کند. در چرخه تراکمی تبخیری، سردساز سیالی است که با تبخیر و تقطیر تناوبی، به ترتیب حرارت را جذب و دفع می کند، نقطه جوش سردسازها حدودا ۲۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر است.

معمولا از دو نوع گاز R410 و R22 در کولرهای گازی استفاده می شود. گاز R410 بر خلاف R22 مخرب لایه ازن نبوده و سازگار با محیط زیست است. فشارهای مکش و رانش در کولرهای گازی و اسپیلت که با گاز R410 کار می کنند به طور میانگین ۵۰ درصد بالاتر از گاز R22 می باشد. (نقطه جوش R22 حدود ۴۰ – درجه سانتی گراد و R410 حدود ۵۰- درجه است)

در کولرهای گازی خورشیدی شرکت Dream Land Solar از هر دو نوع سردساز استفاده شده است ولی مدل هایی که از R410 استفاده می کنند دارای قیمت بالاتری هستند.

 کمپرسور ( Compressor): از اجزای اصلی کولر گازی است و وظیفه مکش گاز و فشرده سازی آن را به عهده دارد. درصد زیادی از انرژی الکتریکی ورودی، صرف عملکرد کمپرسور می شود.

کندانسور (Condenser) تبدیل گاز سردساز به مایع به عهده کندانسور 

تبخیر کننده (Evaporator) تغییر حالت سردساز از مایع به گاز در این بخش انجام میشود.

یونیت داخلی (Indoor Unit) در کولرهای دو تکه (اسپلیت)، شامل تبخیر کننده و شیر انبساط می باشد. 

بونیت خارجی (outdoor Unit) کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام پولیست خارجی تعبیه شده اند. 

 کلکتور خورشیدی ( Solar Collector) بخش اضافه در کولر گازی خورشیدی در مقایسه با کولرهای گازی معمولی است که از انرژی خورشید برای گرم کردن سرساز استفاده می کند.

کلکتورهای استفاده شده در کولرهای خورشیدی Dream Larid Solar از نوع لوله ای تحت خلا است

 سوپرهیت (Superheat)

هرگاه سردساز در فشار اشباع در دمایی بالاتر از دمای اشباع باشد به آن بخار مافوق گرم با بخار سوپر هیت perheat می گویند. هدف از انجام سوپرهیت جلوگیری از ورود مایع سردساز به کندانسور است. تنها حالتی از ماده که مطمئنیم هیچ مایعی داخل آن نیست حالت بخار سوپرهیت است چون تا وقتی که تمام مایع داخل مخلوط تبخیر نشود بخار نمی تواند سوپرهیت شود. پس وقتی بخار اشباع سردساز سوپرهیت شود یعنی اینکه تمام قطرات مایع داخل آن تبخیر شده و ما را مطمئن می سازد که هیچ مایعی وارد کندانسور نمی شود. میزان سوپرهیت مناسب بین ۵ الی ۱۰ درجه می باشد 

 بی تی یو (British Thermal Unit) (BUT) واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفریک درجه از ۶۰ درجه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند.

 نسبت بازده انرژی Energy Efficiency Ratio) EER )

نسبت بازده انرژی برابر است با ظرفیت سرمایشی شبکه بر توان الکتریکی ورودی هر چقدر عدد نسبت بازده انرژی بزرگتر باشد بازده بیشتر است 

 نسبت بازده انرژی فصلی(Seasonal Energy Efficiency Ratio)

نسبت بازده انرژی فصلی برابر است با ظرفیت سرمایشی در یک فصل سرمایش بر توان الکتریکی ورودی هر چقدر عدد نسبت بازده انرژی فصلی بزرگتر باشد بازده بیشتر است 

ضریب عملکرد (Coeficient Of Performance) (CoP)

ضریب عملکرد برابر است با نسبت انرژی مفید به دست آمده پر انرژی ورودی

ضریب عملکرد در سرمایش: نسبت گرمای دفع شده بر انرژی ورودی

ضریب عملکرد در گرمایش گرمای به دست آمده پر انرژی ورودی

هر چقدر عدد ضریب عملکرد بزرگتر باشد بازده بیشتر است 

ضریب عملکرد فصلی (Seasona Coefficient of Pormance) (SCOP)

ضریب عملکرد فصلی برابر است با نسبت انرژی مفید به دست آمده در یک فصل سرمایش بر انرژی کل ورودی در همان دوره

 

کولر گازی چیست؟

کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع هست که (گرمایش و سرمایش مرکزی) با ایجاد یک سری فرایند هوای گرم داخل را بیرون میگیرد و گرمای آن را از بین می برد ، هوای خنک را به شما هدیه می دهد

این کار به وسیله کندانسور یا واحد خارجی گاز مبرد را به مایع تبدیل می کند و هرگونه حرارت را از بین می برد.

 

چرا از کولر گازی استفاده می کنیم؟

کولر گازی به راحتی رطوبت را از هوای اطراف شما می گیرد و یک هوای خشک و خنک را به شما هدیه می دهد با داشتن کولرگازی به راحتی خستگی حاصل از گرما را از بین می برید

آیا کولر گازی لازم است؟

سیستم تهویه مطبوع هیچ وقت به اندازه سیستم های گرمایی اهمیتش نبوده اگر یک ساختمان خیلی خوب داشته باشیم از لحاظ عایق بندی زیاد لازم ندارم با کمترین ها هم میشه کار این را انجام داد

 

انواع کولر گازی چیست؟

کولر گازی انواع مختلفی دارد مثلا کولر گازی مرکزی

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پنجره ای

مینی اسپلیت بدون داکت

کولر گازی قابل حمل

کولر گازی روی زمین

کولر گازی هوشمند

سیستم تهویه مطبوع سرمایش از کف

کولر گازی هیبریدی / دوگانه سوز

سیستم های تهویه مطبوع باید چند ساعت در روز کار کند؟

در طول یک روز گرم یا مرطوب ، یک سیستم تهویه مطبوع متوسط باید حدود ۱۵ یا ۲۰ دقیقه کار کند. پس از ۲۰ دقیقه ، دمای داخلی باید به تنظیمات دلخواه شما برسد و دستگاه خود خاموش می شود.

 

آیا می توانم کولرگازی را ۲۴ ساعته اجرا کنم؟

کارشناسان به ما می گویند کارکردن تهویه مطبوع به صورت ۲۴ ساعته می تواند بی خطر باشد. اگر در طول روز کولر را روشن نگه دارید هیچ قسمتی در داخل کولر زیاد داغ و آب نمی شود. عملکرد کولر گازی نیز در صورت فراموش کردن خاموش کردن آن دچار مشکل نمی شود.

 

آیا خوابیدن با کولرگازی بد است؟

تاثیر منفی ناخواسته کولر گازی: می تواند خواب ضعیفی را برای شما به همراه داشته باشد. یک تحقیق جدید می گوید که سیستم های تهویه مطبوع ممکن است به شما آرامش بدهند اما روی خواب تأثیر منفی می گذارد. جریان هوای سرد ممکن است تأثیر بیشتری بر خواب کلی با قدرت بدنی کمتر یا حساسیت بیشتر به سرما داشته باشد

 

کولر چقدر باید کار کند؟

۱۵-۲۰ دقیقه

در یک شرایط عالی ، یک کولر گازی باید ۱۵-۲۰ دقیقه در یک زمان در دمای ملایم کار کند. بستگی به متراژ خانه هم دارد.

 

کدام نوع کولر گازی بهتر است؟

اگر به دنبال خنک کننده کل خانه هستید و قبلاً لوله کشی کردید تهویه مطبوع مرکزی کارآمدترین راه برای خنک نگه داشتن کل خانه شما است. شما می توانید قبض های انرژی کمتری را در کنار راحتی بهتر در محیط داخلی ، دمای سردتر و رطوبت کمتر انتظار داشته باشید.

 

۱۰ تا از  بهترین مارک های کولر گازی در ایران

الجی

جی پلاس

تک الکتریک

او جنرال 

میدیا

ایران رادیاتور

سامسونگ 

هایسنس 

هیتاچی 

میتسوبیشی

 

لینک کوتاه مقاله: https://b2n.ir/keyhanco9

 

مزایا‌ و معایب چیلرهای جذبی و تراکمی

قیمت و خرید کولرگازی جی پلاس (G PLUS)

فن کویل زمینی، دیواری، سقفی، توکار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.