بازاریابی

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

شاید شما نیز تاکنون واژه بازاریابی محتوا با Content Marketing را شنیده اید اما با مفهوم آن آشنایی کافی ندارید، بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی است که بر پایه ایجاد و اشتراک گذاری محتوا شکل گرفته است. در این مقاله به تعریف بازاریابی محتوا به همراه نحوه انجام آن پرداخته می شود.

بازاریابی محتوایی یک تکنیک راهبردی است که برای مشتریان اطلاعات ارزشمند و با کیفیت مهیا میکند و بایک برنامه ریزی ارتباطی بلند مدت بین برند شما و مخاطبینتان، امکان انتخاب بهتر و هوشمتدانه تر را برای مخاطبین فراهم می کند.

آناتومی بازاریابی محتوایی

تعریف بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا همچون چتری تمامی انواع بازاریابی را شامل می شود که هدف آن ها ایجاد و اشتراک گذاری محتوا به منظور یافتن استفاده کنندگان جدید از محتوا و تشویق استفاده کنندگان فعلی از محتوا به انجام مشارکت، با هدف تبدیل آن ها به مشتری است.

در بازاریابی محتوا ، مطالب با کیفیت و ارزشمند و مرتبط به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و آن ها از این مطالب به شیوه های مورد نیاز خود استفاده می کنند و در این صورت تشویق به مشارکت با ایجاد کننده این محتوا می شوند. این مشارکت به نوع محتوا بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر محتوای ایجاد شده یک ویدئوی آموزشی باشد کاربر ممکن است به وب سایت ایجاد کننده این ویدئو پس از دیدن آن در سایت های اشتراک گذاری مراجعه کند، این ویدئو را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارد و آن را از طریق ایمیل به دوستان خود ارسال کند و یا آن را دانلود کرده و از طریق فلش مموری ها و روش های دیگر در اختیار افراد دیگر قرار دهد. بدین ترتیب است که یک محتوای ایجاد شده دست به دست بین کاربران مختلف می چرخد و برند و یا شخص ایجاد کننده محتوا بدون اینکه تبلیغی انجام دهد توسط افراد مختلف شناخته می شود، بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی درون گرا نیز شناخته می شود که تعریف آن این گونه است: به هر روشی در بازاریابی که به جلب توجه افراد به جای خرید آن استوار است گفته می شود .

مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا از دو قسمت اصلی تشکیل شده است

١- ایجاد و انتشار محتوای رایگان و با کیفیت

۲- برقراری ارتباط با کاربران از طریق انتشار محتوا

در توضیح مورد اول باید دقت کرد که محتوای ایجاد شده در بازاریابی محتوا باید با هدف اطلاع رسانی ، آموزش و یا حتی سرگرمی باشد و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد و آن دسته از محتوا که به تشریح محمولات و خدمات می پردازد محتوای مناسب برای استفاده در بازاریابی محتوا محسوب نمی شود. به عنوان نمونه در مثال ویدئوی آموزشی که قبلا به آن اشاره شد در صورتی که به جای آموزش در قالب ویدئو به توضیح و تبلیغ محصول یا خدمت وب سایت خود بپردازید نباید توقع داشته باشید که کاربران آن را با دیگران به اشتراک بگذارند

اما در توضیح مورد دوم باید سعی شود تا از محتوای ایجاد و منتشر شده در جهت برقراری ارتباط استفاده شود. این نوع ارتباط می تواند عضویت کاربران در خبرنامه وبلاگ ، طرفداری کاربران در صفحات شبکه های اجتماعی و … باشد

 

روش های بازاریابی محتوایی؟

١- ایجاد کتاب های الکترونیکی آموزشی قابل دانلود

۲- ایجاد اینفوگرافیک ها و تصاویر اطلاع رسان شامل نمودارها ، جداول و

٣- ایجاد ویدئو های آموزنی و یا با هدف اطلاع رسانی

٣- وبلاگ نویسی

هر نوع دیگری از محتوا نیز که به اصطلاح به درد کاربران بخورد و آن ها بتوانند از آن ها در فعالیت های خود استفاده کنند نیز جزو موارد فوق محسوب می شوند.

بعد از این که با ایجاد محتوای با ارزش و سودمند مخاطبان خاص خود را پیدا کردید در مرحله بعد تلاش برای تبدیل کاربران به مشتریان بالفعل است. به عنوان مثال شرکتی که فعالیت اصلی آن طراحی سایت است وبلاگی ایجاد می کنند و به آموزش نرم افزارها و روش های گوناگون طراحی سایت می پردازد در صفحه ای که مطلب آموزشی قرار دارد لینک و یا بنری به خدمات سایت نیز وجود دارد که کاربر در صورت کلیک و مشاهده محصولات و خدمات و مشاهده قیمت ها ممکن است اقدام به سفارش محصول یا خدمت کند و بدین ترتیب کاربر به مشتری تبدیل می شود و هدف اصلی که فروش و درآمد زایی است محقق می شود.

مفاهیم بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟

با رشد روز افزون اینترنت و فضای مجازی زمینه ای برای کسب و کارهای اینترنتی ایجاد شده است و همان طور که می دانید هرجا صحبت از کسب و کار به میان می آید، مهم ترین اصل موفقیت آن یعنی بازاریابی اهمیت بسزایی پیدا می کند. بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین یکی از ارکان اساسی یک کسب و کار مبتنی بر وب است که امروزه به بخش بی بدیلی برای موفقیت تبدیل شده است؛ اما این امر چگونه و از چه طرقی قابل انجام است.

آیا تکنیک های بازاریابی موجود برای بازاریابی اینترنتی ثمربخش خواهد بود؟

در پاسخ به سوال بالا باید عرض کنم درست است که بازاریابی اینترنتی با بازاریابی سنتی از لحاظ مفاهیم پایه ای | یکسان هستند اما از لحاظ تکنیک های اجرایی تفاوت های بسیار زیادی دارند. در این مقاله سعی خواهم کرد در خصوص تکنیکی در بازاریابی اینترنتی با عنوان بازاریابی محتوایی نکاتی را خدمت شما علاقمندان عرض کنم . این مطلب را با یک سوال آغاز می کنم و آن اینکه اساسا بازاریابی محتوایی چیست و بهترین و ساده ترین تعریف آن کدام است؟

بازاریابی محتوایی یا Content Marketing هنر برقراری ارتباط با مشتریان احتمالی آینده شما بدون امر فروش است بازاریابی محتوا هنرجدید ارتباط با مشتری است. نیازی نیست مستقیم به فروش فکر کنید، بدون نیاز به تبلیغ مستقیم روی محصول با ایجاد محتوایی که کاربر و مشتری به دنبال آن است، مانند بررسی محصول، توضیح در مورد مزایا و معایب آن و ارائه تصاویر مناسب، سعی در ایجاد اعتماد، ایجاد جذابیت و در نهایت تبدیل وی به خریدار محصول یا سرویس نمائید.

بازاریابی محتوایی یک بازاریابی بدون توقف است دقت نمائید این امر برند سازی بسیار خوبی برای شما در صنعت کاری تان خواهد داشت و به جرأت می توان گفت مشتریان، برند شما را با این عملکرد به ذهن خواهند سپرد. بازاریاب ها معتقدند امروزه مشتریان هوشمندی بیش تری دارند و به راحتی نمی توان با گذاشتن بنرهای تبلیغات تصویری و خارج از اراده وی، او را به خریدار تبدیل کرد. امروزه مشتری می داند به دنبال چیست و مسیر کسب اطمینان را نیز می داند، بهترین کار این است که برای او محتوایی تولید کنید که دوست دارد.

در حقیقت با او همراه شده و اطلاعاتی را که نیاز دارد به او می دهید و از این طریق هم تبلیغات مناسبی داشته و هم اعتماد مشتری را جلب شده است ماهیت استراتژی محتوایی بر این باور است که اگر ما به عنوان یک کسب و کار به خریداران اطلاعات نامتناقض، مداوم و ارزشمند تحویل دهیم، این خریداران در آخر با انجام خرید و وفاداری به ما پاداش خواهند داد.

بازاریابی محتوایی از دو بخش اساسی و مهم تشکیل شده است:

 ۱- تولید محتوای منحصربه فرد و کاربرپسند

۲- انتشار و پخش این محتوا به طرق مختلف برای تولید محوای منحصر به فرد حتما باید توجه کنیم که تحت هیچ شرایطی نباید محتوای ما کپی از وب سایت های دیگر باشد.

این امر برای موتورهای جستجو و متعاقبا برای وب سایت اصلا مناسب نخواهد بود. سعی کنید یک مقاله مفید و کاربرپسند برای کاربران خود به قلم خودتان تولید نمایید و یا از منابع انگلیسی استفاده نمایید و آنها را ترجمه نمایید و بر روی وب سایتتان قرار دهید. شما با تولید این محتوای کاربرپسند و مورد علاقه مشتریان و کاربرانتان می توانید به جذب مخاطبین بیشتری بیاندیشید.

بسیاری از وب سایت ها به محتوای تولید شده شما لینک خواهند داد. از موتورهای جستجو کاربران بسیاری به سمت سایت خود روانه خواهید کرد و این به معنی افزایش مشتری به سمت وب سایتتان است و متعاقبا افزایش فروش حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که محتوایی که تولید می نمایید باید از طریق منابع مختلف منتشر نمایید و می توانید در وب سایت های دیگر که موضوع کاری مرتبط با شما را دارند بخواهید که مقالات و محتوای تولید شده شما را در وب سایت خود بگذارند و لینک وب سایت شما را در انتهای مقاله قرار دهند این امر برای وب سایت شما و همچنین جذب مخاطبین بیشتر بسیار مفید خواهد بود . به این فرایند پست مهمان نیز می گویند که یکی از بهترین راههای انتشار محتوای تولید شده توسط شما می باشد.

از دیگر راههای انتشار می توان به انتشار محتوا در انجمن های تخصصی ، شبکه های اجتماعی ، دایرکتوری های مقالات یا کتاب های الکترونیکی و بسیاری از منابع دیگر منتشر نمایید. این فرایند همانند بازاریابی ویروسی Viral Marketingدر بازاریابی سنتی است که می توان به کمک آن بازدیدکنندگان و متعاقبا مشتریان احتمالی بسیاری روانه وب سایت و کسب و کار ما بشوند.

 

‍ ۵ اشتباه اساسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی

۱-نداشتن برنامه ریزی
۲-نداشتن یک نویسنده
۳-شنونده خوبی نبودن
۴-تنها کار کردن
۵-داشتن کانالهای زیاد

بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهای B2B

بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهای B2B

هرم بازاریابی محتوایی

هرم بازاریابی محتوایی یا Content Marketing Pyramid

 

۷ نگرش نادرست در بازاریابی محتوایی

۱-تولید محتوا به تنهایی کافی‌ است
۲- بازاریابی محتوا به دانش و ابزارهای فنی نیاز ندارد
۳- بازاریابی محتوا برای تبلیغ برند نیست
۴-بازاریابی محتوا یعنی محتوای رایگان
۵-ارزش و نتایج بازاریابی محتوا، قابل اندازه‌گیری و ارزیابی نیست
۶-بازاریابی محتوا حتما زودبازده است
۷-بازاریابی محتوا، یعنی فقط مطلب نوشتن

 

لینک کوتاه مقاله: https://b2n.ir/keyhanco11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *